Fašiangy sa krátia, už sa nenavrátia

Piešťany dnes zažili rozlúčku s obdobím osláv a hodovania. Už tradične sa o ňu postarali folkloristi zo súboru Žito. Ich maskovaný sprievod doprevádzaný hudbou a tancom okoloidúcim pripomenul, že onedlho začína obdobie pôstu, po ktorom príde Veľká noc.

Fašiangová obchôdzka mala niekoľko zastávok po celých Piešťanoch. Vyvrcholila rozdávaním toho, čo folkloristi po domácnostiach nazbierali. Šišky, fánky, klobásky aj slaninu mohol ochutnať každý, kto ich stretol pred Zuckmann Vilou na pešej zóne.

Podľa tradičných ľudových zvyklostí znamenal sviatok Troch kráľov začiatok fašiangov. Obdobie do polnoci pred Popolcovou stredou bolo časom osláv a radosti. V niektorých obciach sa fašiangové zvyky zachovali dodnes. Piešťany boli v tomto ohľade už začiatkom minulého storočia viac mestom ako dedinou. Žiadne písomné záznamy o tom, ako sa tu fašiangy oslavovali, nie sú zachované.

Existujú však opisy toho, ako chodili šabľovníci v Chtelnici po domácnostiach, tancovali s dievčatami a vyberali peniaze na večernú zábavu. Rôzne maskovaní mládenci chodili aj po ostatných obciach v našom regióne. Mali urobiť čo najväčšiu zábavu. Dovolené bolo dokonca aj parodovanie tradičných autorít, ako boli starosta, učiteľ alebo farár.