Cintorín v Leopoldove zmenili na park a získali Cenu za architektúru

Mesto neďaleko Piešťan sa môže pýšiť verejným priestorom, ktorý patrí k tomu najlepšiemu, čo v uplynulom roku na Slovensku vzniklo. Nový park v Leopoldove získal Cenu za architektúru CE.ZA.AR 2019 v kategórii exteriér.

Na mieste bývalého cintorína bol donedávna zanedbaný park, ktorému sa obyvatelia Leopoldova skôr vyhýbali.

Mesto v roku 2017 vyhlásilo architektonickú súťaž, ktorú vyhrali Jakub Kopec, Klára Zahradníčková a Tomáš Džadoň. Architekt, krajinná architektka a výtvarník navrhli park s netradičným vybavením.

Hracie prvky vznikli napríklad z potrubia, ktoré sa používa pri stavbe diaľnice, sklolaminátovej tvarovky alebo betónových kanalizačných vpustí.

Popritom zostala zachovaná pôvodná kaplnka aj dva kríže, ktoré boli predtým dominantou cintorína. Na pôvodnú funkciu tohto priestoru odkazujú aj náhrobné kamene, ktoré nie sú určené na hranie, ale deti i dospelých upozorňujú na historické súvislosti.

„Autori vyriešili ťažkú úlohu transformácie bývalého cintorína na park a ihrisko sympaticky tichým, no aj tak originálnym spôsobom. Rozhodli sa nejsť po jednoduchej ceste katalógových produktov a navrhli, skonštruovali a certifikovali prototypové hracie prvky, ktoré perfektne skombinovali s niekoľkými artefaktmi z minulosti,“ zhodnotil Nový park v Leopoldove zahraničný člen poroty Ceny za architektúru 2019, krajinný architekt Kay Strasser.

Pozrite sa, ako to v tomto netradičnom parku vyzerá:

Text a foto: Martin Palkovič