Arta mala Premiéru, prišli desiatky zvedavcov

Dobrovoľníci spravili počas leta v priestoroch bývalého Figara kus práce. Presvedčil sa o tom každý, kto zavítal na podujatie Premiéra. Uskutočnilo sa vo štvrtok 12. septembra a jeho súčasťou bolo otvorenie galérie Vitrínky aj premietanie filmu v rámci festivalu Cinematik.

V prvej piešťanskej galérii, ktorá je otvorená nepretržite, vystavuje svoje fotografie divadelný režisér Eduard Kudláč. Výstava má názov Osobné územia a je zameraná na mapovanie teritórií ľudských záujmov. Fotky si vo vitrínach na Kollárovej ulici môže pozrieť každý, kto prechádza okolo. Kurátorom tejto pouličnej galérie je Tomáš Werner z Piešťan.

„Bude to fungovať tak, že posledný vystavujúci autor odporučí ďalšieho autora, ktorého diela potom budeme v galérii Vitrínky prezentovať,“ vysvetlila Dominika Rusnáková z iniciatívy Arta.

Tento názov odkazuje na firmu Arta – Považská továreň na čokoládu a cukrovinky, ktorá v centre Piešťan fungovala v medzivojnovom období. Po znárodnení v roku 1948 prešla pod správu národného podniku Figaro Trnava.

Po otvorení výstavy bol verejnosti prvýkrát prístupný aj interiér vznikajúceho kultúrno-komunitného centra. Bývalá jedáleň sa zmenila na kinosálu a v niekdajších triedach sú nainštalované exponáty v rámci umeleckého projektu s názvom Dnes je. Zajtra bude.

„Vznikol z artefaktov, ktoré nechali bývalí nájomníci v budove,“ pokračovala D. Rusnáková.

Záujem bol obrovský. Prišli návštevníci Cinematiku, ale aj množstvo obyvateľov Piešťan, ktorí boli zvedaví, ako to v bývalom Figare vyzerá.

Iniciatíva Arta má aktuálne s Trnavským samosprávnym krajom dohodu o užívaní priestorov. Na jednom z najbližších rokovaní zastupiteľstva krajskí poslanci prerokujú návrh zmluvy, ktorá bude upravovať detaily ďalšej spolupráce.

Text a foto: Martin Palkovič