30.05.2015 # 00:26 # 00:26

Seniori spoznali SM systém

Inzercia

Do priestorov občianskeho združenia v Piešťanoch AkSen – aktívny senior o. z. zavítala 27. mája fyzioterapeutka Anna Aštaryová, aby verejnosti predstavila výnimočné cvičenie SM systém alebo Stabilizačný a mobilizačný systém, ktorý vyvinul MUDr. Richard Smíšek.

steakpark_banner_700x150

Metóda sa opiera o 25 rokov klinických skúseností s pacientmi trpiacimi bolesťami chrbtice v bedrovej, hrudnej a krčnej oblasti, pacientmi s akútnymi poruchami platničiek a skoliózou. Zameraná je najmä na liečbu porúch chrbtice a prevenciu bolestí chrbta. Veľký význam má aj pri prevencii a liečbe porúch veľkých kĺbov – bedrového kĺbu, kolenného, ramenného, kĺbov na nohách a klenby. Vhodná je pre všetky vekové kategórie.

Cvičenie sa skladá zo zostavy cvikov, ktoré pomáhajú správne aktivovať špirálové svalové reťazce a tým umožňujú naťahovať chrbticu smerom nahor a zaistiť tak platničkám medzi stavcami dostatočný priestor pre liečbu a regeneráciu. Pre zlé návyky a sedavé zamestnanie máme špirálové svalové zaťaženie ochabnuté a zároveň veľmi preťažené vertikálne svalové zreťazenie, čo spôsobuje stlačovanie stavcov k sebe a dochádza tak k namáhaniu medzistavcových platničiek.

Systém je nenáročný na čas a priestor. Je možné ho cvičiť doma, na záhrade, ale aj v prírode. Potrebným vybavením je špeciálne elastické lano. Anna Aštaryová je certifikovanou cvičiteľkou I, II, III, IV a VII stupňa a v AkSene bude viesť kurzy SM systému.

SM System cvicenie 028

Text a foto: Zuzana Pelechová

X