Blog Petra Benka: Partizánska nemocnica na kolesi

Kajsi múdry dal, že historickú pravdu zistíš až vtedy, keď ju nepotrebuješ. Velice elegantne to je vidieť aj teraz, keď sa prekrúca aj rok 1968.

A keď jeden pozerá dokumentárne filmy o druhej svetovej, tiež sa tí hrdinovia menia podľa toho, kto natočil film. Jedna partia zarastení špinaví a hrdinskí, druhá partia jak keby čádrili rovno z módneho žurnálu. Takže druhá svetová je jasná. Treba brať do úvahy to, čo zostalo hmotné a nedať sa baláchať jednými, či inakšími komentármi, ktohovie ako to ešte poprekrúcajú šelijako. Tento rok bolo navyše okrúhle výročie druhej svetovej tak sa to tak pýtalo, dať nejaký koleskový výlet po stope partizánov alebo tak čosi.

Už dávnejšie sa na facebookovej skupine Bicyklujeme v Piešťanoch točilo o nemocnici alebo bunkri v horách nad Topoleckou, čo je miestna časť Starej Turej. Začul som to od mojej kamošky Taničky, čo v tých končinách vyrástla a dodnes spokojne nažíva. Začal som zhladávať infošky, že čo to je zač, v akom to je stave, či to niekto opatruje, či sa dá dostať aj dovnútra a kde to je, ako sa tam ide a tak.

Hlavný zdroj bol samosebou internet. Prikladám aj nejaké linky pre orientáciu. Zaujalo ma aj to, že príbeh nemocnice v horách je naviazaný aj na Piešťany. Asi tak, že po prechode frontu sa ranení z bunkru vo Vetešovom Jarku nad Topoleckou liečili v nemocnici v Piešťanoch. O bunker sa teraz stará detská organizácia Fénix zo Starej Turej za čo im patrí sláva.
Takže najprv čo píšu iní: http://tipynavylety.net/vylety/397http://www.kamnavylet.sk/a…/partizanska-nemocnica-stara-tura#http://staratura.do-fenix.sk/projekty/bunker/.

Cesta k bunkru vedie cez prírodnú pamiatku Borotová, kde v správnom čase kvitnú takéto orchideje.

Návod na použitie. Na kolesi tam aj curig je to pre Piešťanca statočných 90 kilometrov. Avšak pre tulácky založených cykloturistov sa núka aj zjednodušenie trasy použitím rýchlikov a miestnych lokáliek ŽSR. Teda dá sa ísť vlakom Košičákom do NMnV a odtiaľ lokálkou do Starej Turej a koleskový výlet začať až tam. Na spiatočnej ceste už by som vlak nedával lebo je to dole brehom a celkom riadny kus.

Ja som sa vybral tak, že som išiel vlakom do NMnV a potom lokálkou na Starú Turú. Na stanici som sa zorientoval, popozeral som si pekné, také útulné centrum Turej a vyrazil som. Čakalo ma cca 12 km stúpanie k bunkru. Je to si také stúpanie ako, keď idete hore Výtockou dolinou, takže v pohode. Posledných tristo metrov jarkom k bunkru treba vyšlapať na pešákovi a kolesko tam doviesť pekne za ručičku.

Mal som obavu, či trafím, ale niet sa čoho obávať. Prejdete cez Topku ako sa Topolecká nazýva v miestom názvosloví a smerujete cyklotrasou k Chate pri kamennom moste, čo je vlastne prírodná lokalita Borotová. Chata je vybavená prístupným prameňom. Tu treba odbočiť z cyklotrasy doľava.

Penetrovanou cestou prídete k chate Grúňka. Grúňka má na balkóne náboje a nábojnice a pri chate niečo ako modlitbu k drevu. Tu sa končí penetrovaná cesta a pokračuje sa ďalej, na rázcestí doprava. Potom treba hľadať na buku bukvu b, teda písmeno B namaľované žltou farbou a doplnené šípkou, ktorá ukazuje do Vetešovho Jarku. Šípku neignorujeme. Po nastúpaní nejakých dvesto tristo metrov ste na mieste, pri bunkri.

Je tam ohnisko, okolo preteká potôčik, nejaké sedenie a jasnačka bunker. Keď som tam bol, tak bolo zamknuté, pri dverách informačná doska. Takže našiel som, videl som, odfotil som a tak som si pripomenul utrpenie všetkých, čo pred 70 rokmi vôbec nemali radosť z vojny.

Domov som sa spustil do Topoleckej, potom do Turej, ale tu som odbočil na Hrachovište, cez Čachtice ku kanálu Váhu po Kopaničiarskej a domov som prišiel od Hornej Stredy.

Podarený výlet, troška športovejší, ale aj pohodovka lebo od písmenka B až do Hrachovišťa je to dole brehom a kolesko ide skoro samé, stačí občas cmuknúť s pedálmi. Lokálka do Turej má tiež svoj kus romantiky. A pohľady na Čachtický hrad zo severu majú fakt gule. Keby išla veľká partia treba upozorniť železničiarov, myslím, že vedia zabezpečiť pripojenie vagóna pre potreby cykloturistov.

Idú prázdniny tak chalani mladí a nežnejšie polovičky to môžu brať ako dobrý tip na celodenný cyklovýlet a možno aj tak trochu, že vidím niečo hmotné z vojny na vlastný kuk a nikto ma neofúkne svojím výkladom dejín.

Keby ste sa niekto vybrali a dali to, tak napíšte ako bolo. Tu nájdete historickú mapu a tu výškový profil.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Text a foto: Peter PN