Začali eurovoľby, právo hlasovať má 23 820 Piešťancov

Obyvatelia Slovenska štvrtýkrát rozhodujú, kto ich bude zastupovať v Európskom parlamente. Volebné miestnosti sú otvorené od 7.00 do 22.00 h.

V Piešťanoch má dnes právo voliť 23 820 ľudí, ktorí majú v našom meste trvalý pobyt. Radnica vydala 282 voličských preukazov. Je to menej než polovica počtu vydaných preukazov v druhom kole prezidentských volieb. Vtedy ich bolo 638.

Aj to naznačuje, že účasť nebude vysoká. Vo voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2014 vyžilo svoje právo len 15,55 % oprávnených voličov z Piešťan.

V týchto dňoch volí europoslancov celá Európska únia, v ktorej je takmer 400 mil. voličov. Vyberajú 751 členov Európskeho pralmentu, ktorí ich budú zastupovať do roku 2024.

Voliči zo Slovenska volia 14 europoslancov. Je to o jedného viac ako pred piatimi rokmi. Mandáty získa 13 zvolených kandidátov, štrnásty mandát bude Slovensku pridelený po odchode Veľkej Británie z EÚ.

O kreslá v Európskom parlamente sa za Slovensko uchádza 31 európskych subjektov. Každý voliť teda po príchode do volebnej miestnosti dostane 31 hlasovacích lístkov. Jeden z nich vloží do obálky a následne do volebnej schránky. Ešte pretým môže, ale nemusí, odovzdať dva preferenčné hlasy – zakrúžkovaním poradových čísel dvoch kandidátov na kandidátke politického subjektu, ktorý si vybral.

Volebné miestnosti sídlia v Piešťanoch na tých istých adresách ako v predchádzajúcich prezidentských a komunálnych voľbách. Sú otvorené iba v sobotu 25. mája od 7.00 do 22.00 h.

Text a foto: Martin Palkovič