Parlamentné voľby: Člen komisie mal na tričku meno kandidáta

Vo volebnej miestnosti v priestoroch Mestskej knižnice mesta Piešťany mohlo prísť dopoludnia k porušeniu volebného moratória, ktoré platí štandardne do 22.00 h volebného dňa.

Moratórium na volebnú kampaň začalo 48 hodín pred voľbami a trvá do zatvorenia volebných miestností. Napriek tomu mal jeden z členov okrskovej volebnej komisie oblečené tričko s nápisom v azbuke a tiež s menom kandidáta, ktorý sa v týchto voľbách uchádza o miesto v parlamente.

„Na telefonický podnet som bola skontrolovať okrsok číslo 21. Boli sme upozornení, že člen okrskovej komisie propaguje kandidáta politickej strany,“ povedala Alena Vráblová, predsedníčka okresnej volebnej komisie v Piešťanoch. Úlohou okresnej volebnej komisie je dohliadať na priebeh volieb v celom piešťanskom regióne.

„Upozornila som celú okrskovú komisiu, že ide o porušenie zákona a ich povinnosťou je to riešiť,“ pokračovala A. Vráblová a dodala, že ostatní členovia komisie o možnom porušení zákona dovtedy zrejme nevedeli a „uprosili“ svojho kolegu, aby si na tričko niečo obliekol.

Zákon nedovoľuje zverejniť politickú stranu ani meno kandidáta, ktorého člen okrskovej komisie týmto spôsobom propagoval.

Štátna volebná komisia informovala, že niektoré volebné miestnosti dnes zostanú otvorené až do 23.00 h, preto dnes aj volebné moratórium platí o hodinu dlhšie ako zvyčajne. Dôvodom sú úmrtia vo volebných miestnostiach (vo Veľkom Krtíši a v Banskej Bystrici), kvôli ktorým museli byť tieto dve miestnosti na čas uzatvorené.


Čítajte aj: Parlamentné voľby: Právo voliť má 23 755 Piešťancov


Text a ilustr. foto: Martin Palkovič