Peter Jančovič: Pýtali sa ma, či žijem

Primátorom sa stal po prekvapivom víťazstve v komunálnych voľbách, pričom do kampane neinvestoval ani tisíc eur. S poslancami sa chce dohodnúť na programovom vyhlásení. Má v ňom byť rekonštrukcia Dopravnej ulice aj obnova mestského parku. Na naše otázky odpovedal po prevzatí dekrétu o zvolení za primátora Peter Jančovič:

Je pre vás prekvapením víťazstvo po kampani, v ktorej ste boli takmer neviditeľný?

Áno, bolo to pre mňa prekvapenie, keďže kampaň bola za veľmi nízku cenu. Investovať do tisíc eur a vyhrať voľby v okresnom meste je pre mňa prekvapenie. Miestami to vyvolávalo také vtipné situácie – ľudia mi pred voľbami písali, či vôbec žijem. Bolo veľmi ťažké vysvetliť, že všetko čo vidia, je za peniaze. Som veľmi rád, že obyvatelia Piešťan si ma medzi tými silnými kampaňami všimli. Som vďačný, že boli ochotní všimnúť si skromnú kampaň, v ktorej som prezentoval svoje nápady.

Viacerí vám vyčítali aj neúčasť v diskusiách, ale z pohľadu víťaza ju asi nevnímate ako chybu.

Niektoré diskusie boli platené, z ďalšej som sa ospravedlnil, jedna bola v pracovnom čase. Primátorom sa stal bežný človek, ktorý každý deň chodí do práce, má svoje pracovné povinnosti. Diskusia v rádiu Regina bola v pracovnom čase a byť tam pre mňa nebolo reálne. Mal som dôvody, prečo sa nezúčastňujem jednotlivých diskusií. V jednej z nich, v TV Karpaty, som sa zúčastnil a mohol som povedať svoje myšlienky, svoje predstavy a verím, že to obyvateľov oslovilo.

Pri predstavení vášho programu ste povedali, že chcete s poslancami spraviť programové vyhlásenie ako to navrhli autori knihy Piešťany 2034 – mesto bez stresu. Čo v tomto programe nesmie chýbať?

V priebehu týždňa a pol sa budem snažiť stretnúť so všetkými poslancami a hovoriť o ich víziách a spoločných prienikoch. Keď som predstavoval program, nehovoril som, že toto programové vyhlásenie bude hneď po nástupe. V tejto chvíli budeme hľadať prieniky a budem veľmi rád, ak takéto programové vyhlásenie vznikne. Už dnes sme sa o tom s poslancami rozprávali, sú naklonení tejto myšlienke. Hlavne bude musieť byť vôľa z ich strany, aby sme to programové vyhlásenie spravili.

A čo by tam nemalo chýbať? Ja by som bol rád, aby bolo postavené na reálnych veciach. Aby tam neboli žiadne prehnané investície, ktoré nevieme zaručiť. Aby tam bola Dopravná ulica, ktorá je v katastrofálnom stave. Prestavujem si tiež ihrisko s vodnými prvkami, polopodzemné kontajnery, obnovu parku. Toto je pre mňa ako environmentalistu dôležité a myslím si, že aj pre Piešťancov je to dôležité, lebo stav parku je aj bezpečnostná otázka.

Programové vyhlásenie nebude len o primátorových víziách, ale o víziách zastupiteľstva. Som primátor ale v tíme zvanom zastupiteľstvo som jeden z osemnástich. A v tom by sa malo niesť aj celé volebné obdobie – pôjdeme ako tím a budeme brať každý jeden návrh vážne.

Takže sa už nebude stávať, že na rokovaní zastupiteľstva sa primátor a poslanci dohadujú?

Bol by som rád, aby toto obdobie bolo, v rámci možností, čo najviac pokojné. Všetci členovia zastupiteľstva sú veľmi dobre naladení na spoluprácu, v tejto chvíli chcú všetci robiť pre Piešťany a ja chcem s nimi veľmi veľa komunikovať, rozprávať sa o ich návrhoch, poznať vzájomné vízie. Mali by sme sa poznať ako ľudia a poznať svoje nápady.

Medzi poslancami je aj váš zástupca. Kto to bude?

Veľmi dobrá otázka, ale samozrejme v tejto chvíli to ešte nepoviem. Nechám si to pre seba.

Už ste s ním hovorili?

Dva dni sú veľmi málo. V tejto chvíli to nebudem ešte komentovať, ale určite táto správa príde. Oznámim to, keď zvážim, že prišiel čas, aby sa vedelo, kto je viceprimátor. Myslím si, že vybrať z tohto zastupiteľstva nebude pre mňa absolútne problém.

Čakajú mestský úrad nejaké zmeny? V kampani ste hovorili o poste hlavného architekta.

Všetko, čo som povedal v kampani je pravda, teda si za tým stojím. Samozrejme sa môže stať, že v niečom som sa mýlil, realita môže byť v niečom iná, ale v tejto chvíli som presvedčený, že tak ako som to deklaroval počas prezentácie volebného programu, tak to bude aj počas volebného obdobia.

Čiže aj zámer oddeliť odbor životného prostredia od stavebného odboru stále platí?

To je samozrejmosť. Všetky tieto veci sa budú diať tak, ako som hovoril. Pre mňa je neprijateľné, aby stavebný odbor bol spojený s odborom životného prostredia, to sú dva odbory, ktoré si niekedy vzájomne musia odporovať, aby si v tom dobrom slova zmysle vyhádali niektoré detaily predkladaných materiálov.

Pred voľbami opäť začala rezonovať téma mestskej plavárne. Aký je váš názor na projekt vypracovaný dosluhujúcim vedením mesta?

Plaváreň s mestským wellnessom, kaviarňou a pohyblivým dnom za 500-tisíc eur pre mňa v tejto chvíli nie je projekt, ktorý by som chcel, aby sa realizoval v tejto podobe. Samozrejme Piešťany potrebujú plaváreň, máme tu plaveckú históriu, výborných športovcov – plavcov aj vodnopólistov. Ale tento projekt som veľakrát kritizoval aj ako poslanec a myslím si, že zadlžovať mesto s úverom 4,4 mil. eur nie je cesta.

Text a foto: Martin Palkovič