Zdravé a handicapované deti budú športovať ruka v ruke

Športovo-integračná akcia pre deti aj dospelých, pre zdravých aj handicapovaných sa uskutoční v areáli futbalového klubu PFK Piešťany v sobotu 29. júla 2017.

Účasť prisľúbilo viacero reprezentantov i paralympionikov. Akcia Ruka v ruke začína od 9.00 hod. slávnostným uvítaním a autogramiádou športovcov (napr. Jozef Metelka, Sabína Oroszová, Michaela Balážová), ktorá potrvá do 10.00 h.

Potom zdraví športovci ruka v ruke s handicapovanými ukážu, čo všetko sa dá so športom zažiť a že v športe hranice neexistujú.

Cieľom akcie je vzbudiť povedomie o handicapovaných ľuďoch prostredníctvom športových aktivít hlavne medzi deťmi. Pre deti sú nachystané štyri zóny, kde si budú môcť zasúťažiť. Aby si mohli vyskúšať, aké je to byť handicapovaným, v niektorých hrách sa im sťažia podmienky. Rovnako si budú môcť vyskúšať rôzne športy, ktorých aktivity pripravia niektoré športové kluby z Piešťan.

Tie deti, ktoré prejdú všetkými zónami čaká malý darček. Rodičom pomôže so starostlivosťou o ich handicapované ratolesti tím dobrovoľníkov. Pre rodiny sú pripravené odborné prednášky, či inak špecializované aktivity vrátane lekárskej poradne.

Keďže deti prídu s rodičmi, zrodil sa aj nápad, ako pribrať do spolupráce ďalšiu skupinu piešťanských nadšencov. Sú to mladí ľudia, ktorí už po niekoľkýkrát pripravujú Športové dni v Piešťanoch len kúsok od futbalového štadióna.

Tí sa zase postarajú o zábavu rodičom, ukážu im pohyb každého druhu, ktorý sa v Piešťanoch ponúka. Ich akcia je ideálna pre športových nadšencov, ale aj pre tých, ktorí nevedia, kde začať a chcú nabrať inšpiráciu pre zdravý životný štýl. Pripravili dokonca aj jedno stanovište pre našich súťažiacich.

A viete ako prišlo k spolupráci FK Piešťany a ADELI Medical Centra? Hľadaj za tým jednu drobučké žieňa a jej otca Mira Béreša: „Po tom, ako sa mi narodila dcéra s raritným genetickým syndrómom, zmenili sa aj moje hodnoty. Preto vďaka nej vznikol slovenský portál o genetických syndrómoch (genetickesyndromy.sk). Spolu s miestnym futbalovým klubom a ADELI Medical Centrom sme prichystali prvý ročník integračnej športovo-rodinnej akcie Ruka v ruke. Keďže dcéra nemá vyvinuté ruky, často sa najmä u dospelých stretávam so zazeraním. Síce v ich očiach vidím plno otázok, nikdy sa však nepýtajú. Záujem dávať otázky majú najmä malé deti, ktoré nám dospelým môžu byť mnohokrát vzorom. Je preto dôležité, aby sa deti, zdravé i handicapované, stretávali už v mladom veku. Takáto integrácia či priateľstvá môžu predísť výsmechom či dokonca šikane v školách, s ktorými sa handicapovaní niekedy stretávajú. Športové osobnosti prilákajú mnoho ľudí, paralympionici môžu inšpirovať a posúvať nepoznané limity handicapovaných. Na prvý ročník akcie Ruka v ruke sa veľmi teším a verím, že sa vytvorí veľa priateľstiev nielen medzi deťmi, ale aj rodičmi.“

V rovnaký deň sa v Bratislave a v Piešťanoch stretnú najlepší basketbalisti Európy v kategórií do 18 rokov. O titul európskeho šampióna budú bojovať v piešťanskej Diplomat aréne a bratislavskej HANT Aréne. Úvodný zápas v Piešťanoch od 13.30 h zaobstarajú Ukrajina – Taliansko. Vstup do 15 rokov je zdarma. Rovnako, ako viaceré športové kluby v Piešťanoch, aj Basketbalový Klub Mládeže Piešťany so svojimi Čajočkami pripravil aktivity a hry pre účastníkov podujatia Ruka v ruke, ktorými budú propagovať aj ME 18 chlapcov v basketbale.

Pre všetkých návštevníkov tiež bude pripravená lekárska poradňa a dobrovoľníci z občianskeho združenia Nepočujúce dieťa vás v ich zóne naučia zopár posunkov.

Text: Tlačová správa/Adeli Medical Center a Nadácia Adeli