Zážitky z Trnavského kraja sprostredkujú Izraelčanom novinári i influenceri
Izraelskí influenceri a novinári píšuci o cestovateľských zážitkoch spoznali Trnavský kraj a širší región západného Slovenska. Vyskúšali piešťanské bahno, navštívili židovské pamiatky i trnavské kostoly, ocenili slovenskú pohostinnosť. Niektorí z nich prostredníctvom sociálnych sietí sprostredkovali svojmu publiku pozitívne emócie priamo z cesty, ďalší uverejnia články a fotografie v nasledujúcich dňoch a týždňoch.
S cieľom využiť potenciál Letiska Piešťany predstavila Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom (TTSK) skupine Izraelčanov turistické zaujímavosti aj za hranicami župy. Pozvanie na Slovensko prijali zástupcovia printových a internetových médií, ale aj influenceri, ktorí majú stovky tisíc sledujúcich.
„Zámerom župy je pripraviť pôdu na zavedenie pravidelnej linky z Blízkeho východu a využiť tak potenciál Letiska Piešťany. Starší obyvatelia Izraela poznajú Trnavský kraj aj vďaka piešťanským kúpeľom. Rozhodli sme sa rozšíriť škálu potenciálnych návštevníkov nášho kraja zážitkov aj o mladých ľudí z tohto štátu,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.
Župa a KOCR Trnavský kraj sieťuje aktérov z verejného i súkromného sektora aj zo širšieho okolia, dokonca aj z Českej republiky. V spolupráci s Ministerstvom dopravy a výstavby SR a agentúrou Slovakia Travel pripravuje komplexný produkt cestovného ruchu pre zahraničnú klientelu. Najväčšou konkurenčnou výhodou regiónu je tradícia liečebného kúpeľníctva a s ním súvisiacich kvalitných služieb, ako aj iné prírodné bohatstvo, kultúrne dedičstvo, výroba medu a medoviny, respektíve vína.
Po prvej noci strávenej v piešťanských kúpeľoch hostia zamierili na prehliadku ľudovej architektúry v obci Čičmany a Baziliky Narodenia Panny Márie v Rajeckej Lesnej, kde mali príležitosť vidieť aj unikátny Slovenský betlehem. Popoludní si pozreli Trenčín – Európske hlavné mesto kultúry 2026.
„Prostredníctvom expozície venovanej Slovenskému betlehemu sme im predstavili naše remeselné tradície, ľudové zvyky, ale aj hrady a zámky, ktoré v tomto diele obklopujú scénu Božieho narodenia. Okolie skutočného mesta Betlehem na Západnom brehu Jordánu mali možnosť porovnať s vyrezávanými krásami Slovenska. Niektoré z nich neskôr videli naživo počas výletu vrtuľníkom, ktorý štartoval z piešťanského letiska,“ informovala Agáta Mikulová, riaditeľka KOCR Trnavský kraj.
Úvod nasledujúceho dňa patril predstaveniu liečivej sily piešťanského bahna v secesnom zrkadlisku a bahnisku kúpeľného domu Irma. Uzdravujúce účinky má i kvalitný slovenský med, ktorý hostia ochutnali v Dolnej Krupej. V záhrade tamojšieho kaštieľa si potom užili koncert pod holým nebom s názvom Rozárium hudby. Diela Ludviga van Beethovena zneli v interpretácii komorného orchestra Convergence Players.
„Izraelčania sú veľmi kultúrny národ, ku klasickej hudbe majú blízko a prekvapil ich blízky vzťah svetoznámeho skladateľa k nášmu regiónu i interpretačné schopnosti našich hudobníkov,“ dodala Agáta Mikulová s tým, že delegáciu sprevádzal aj veľvyslanec Štátu Izrael na Slovensku Eitan Levon.
Keďže návšteva pripadla na obdobie, kedy si na Slovensku pripomíname Deň obetí holokaustu a rasového násilia, hostia sa zúčastnili pietneho aktu pred trenčianskou synagógou a pozreli si aj ďalšie židovské pamiatky – napríklad vo Vrbovom a v Bratislave. Zaujal ich aj edukatívny charakter Múzea holokaustu v Seredi.
Medzi pozvanými bol Shon Balaish, ktorý pochádza z ortodoxnej rodiny a okrem prezentácie luxusného životného štýlu na svojich sociálnych sieťach sa zameriava aj na pritiahnutie pozornosti mladých Izraelčanov k dejinám židovstva. Okrem synagóg preto vyhľadával aj nákupné zážitky – tie ponúkla najmä Bratislava.
Skvelú odozvu u všetkých účastníkov cesty mala tradičná slovenská pohostinnosť v podobe večere a ochutnávky vo vinárstve Víno z mlyna. Chválili aj prechádzku v prírodnej rezervácii Hlboča v pohorí Malé Karpaty a užili si tiež vyhliadkový let vrtuľníkom, počas ktorého obdivovali prírodné zaujímavosti Slovenska i niektoré hrady a zámky z vtáčej perspektívy.
Zdroj: Tlačová správa KOCR Trnavský kraj