Začína sa výstavba modernej Útulne Jozefa Maka v Malých Karpatoch

Turisti, ktorí putujú naprieč celým Slovenskom po Ceste hrdinov SNP, ale aj tí, ktorí absolvujú kratší výlet po Štefánikovej magistrále, dostanú možnosť prenocovať v novej útulni. Nájdu ju v unikátnom prostredí staršieho bukového lesa v lokalite Mihalinová v Malých Karpatoch.

Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj, Trnavský samosprávny kraj a občianske združenie KST Hikemates sa spojili, aby na frekventovanej trase vytvorili moderné útočisko pre turistov, aké v Malých Karpatoch roky chýbalo. Zhotoviteľ v týchto dňoch začína realizovať výstavbu objektu podľa návrhu, ktorý vzišiel z verejnej architektonickej súťaže. Stavenisko si prevzal 18. novembra 2022. Stavebné práce majú byť ukončené do troch mesiacov.

Útulňa Jozefa Maka je príkladom spolupráce zástupcov verejného a občianskeho sektora. Na začiatku bola crowdfundingová kampaň Hikemates a madebythe s cieľom vytvoriť nové priestory pre kontakt človeka s prírodou s čo najmenším vplyvom na okolie a s ohľadom na tradície. Dobrovoľní darcovia na tento účel poskytli vyše 61-tisíc eur. Nasledovala architektonická súťaž, zastrešená Slovenskou komorou architektov, z ktorej vzišli víťazné návrhy. Jeden z nich organizátori crowdfundingovej kampane poskytli Trnavskému samosprávnemu kraju, ktorý financuje výstavbu objektu.

„Spolupráca viacerých subjektov z verejného a občianskeho sektora sa oplatila. Nápad vytvorenia turistickej Útulne Jozefa Maka v lokalite Mihalinová sme sa rozhodli zafinancovať aj preto, že má potenciál upútať pozornosť domácich turistov, aj množstva nových návštevníkov Malých Karpát. Myslím si, že vďaka citlivo navrhnutej podobe veľmi dobre zapadne do okolitého prostredia. Tí, ktorí prechádzajú po Ceste hrdinov SNP alebo po Štefánikovej magistrále, ju budú môcť využívať bezplatne a celoročne,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Na výbere miesta a realizácií projektu sa okrem Krajskej organizácie cestovného ruchu Trnavský kraj podieľali aj Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky – Správa CHKO Malé Karpaty, Klub slovenských turistov a Lesy Slovenskej republiky – odštepný závod Karpaty. Samotnej realizácii projektu predchádzalo množstvo krokov, ako získanie územného rozhodnutia, trvalé vyňatie lesných pozemkov, vydanie stavebného povolenia a verejné obstarávanie. Zhotoviteľom stavebných prác v hodnote 45 445 eur s DPH bude Faircraft, s.r.o.

„Útulňa bude stáť na červenej značke, ktorá v tomto úseku vedie nenáročným terénom, o to častejšie môže byť súčasťou viacdňových výletov vhodných i pre menej zdatných turistov. Pri rázcestníku Mihalinová sa červená križuje so žltou, ale aj s Náučným chodníkom Katarínka. Je to miesto, odkiaľ sú prístupné najkrajšie zákutia Malých Karpát a zároveň tadiaľto vedú diaľkové pochody. Útulňu preto okrem turistov uvítajú i ultrabežci, ktorí sa čoraz častejšie vydávajú naprieč Slovenskom po 770 kilometrov dlhej Ceste hrdinov SNP,“ povedala Agáta Mikulová, riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Trnavský kraj.

,,Útulňa Jozefa Maka poskytne bezpečné útočisko všetkým milovníkom hôr. Malé Karpaty majú čo ponúknuť domácim aj zahraničným turistom, veríme, že aj vďaka tejto útulni s unikátnou architektúrou pomôžeme rozvíjať cestovný ruch v regióne,“ dodal Patrik Pajta z turistického klubu Hikemates, organizátor projektu Zaži útulne.

Útulňa začne slúžiť v úvode jarnej turistickej sezóny. Jej názov odkazuje na literárnu postavu, ktorá je stelesnením vytrvalosti. S nápadom dať jej práve toto meno prišiel jeden z prispievateľov do crowdfundingovej kampane, ktorou sa to všetko začalo.

Autori víťazného projektu Matthias Arnould, Robert Provazník a Michaela Vatraľová navrhli útulňu ako dvojpodlažnú stavbu, ktorej podkrovie bude slúžiť na prenocovanie štyroch až šiestich ľudí. V prípade potreby môže rovnaký počet turistov spať aj na spodnom podlaží, ktoré by však malo primárne slúžiť ako komunitný priestor. Do útulne sa bude vstupovať cez dvojkrídlové dvere. Vo vnútri nájdu turisti piecku s varnou platňou a oceľovou rebrinou na sušenie mokrých topánok a ponožiek. Bude tam aj pracovný pult s policami. Lavička z masívnych trámov vytvorí hranicu medzi priestorom na odloženie mokrého šatstva a komunitnou častou, v ktorej bude miesto na oddych s výhľadom do bukového lesa cez veľké pásové okno.

Zdroj: Tlačová správa – Krajská organizácia cestovného ruchu Trnavský kraj