Vzácny archeologický nález: Mamutí kel našli na bývalom smetisku

Balneologické múzeum sa vo svojej hlavnej expozícii čoskoro pochváli ďalším mamutím klom. Pochádza z poslednej doby ľadovej a má asi 22-tisíc rokov. Tento dôležitý nález zakonzervujú a vystavia presne tak, ako ho našli.

Kel, ktorý je vlastne extrémne dlhým zubom, pochádza z mladého zvieraťa. Na porovnanie, mamutia lebka známa z Balneologického múzea patrila jedincovi, ktorí mal asi 30 rokov.

Pre odborníkov má tento nález obrovský význam. Vystavia ho totiž presne tak, ako ho našli. „Mamutie kly, keďže boli v zlom stave, sme v minulosti vždy dorábali. Na tomto bude možné vidieť fosilizáciu a jednotlivé poškodenia,“ vysvetľuje Tomáš Mlynský z Balneologického múzea.

Spolu s kolegami preniesoli fragmenty kla z miesta nálezu pri úvozovej ceste v Ratnovciach v polovici decembra. Na bezpečnú prepravu im poslúžilo sadrové lôžko, ktoré museli priamo na mieste vytvoriť. Minuli na to 20 kg sadry.

„Najkrehkejšia časť kla bola zasunutá v mamutej lebke. Tvorili ju tkanivá, ktoré vyživovali tento zub. Keďže bola dutá, pri procese fosilizácie všetko vnútri zhnilo,“ pokračuje Tomáš Mlynský. „Prednú časť kla, ktorá mohla byť dlhá aj meter, zrezal bager.“

Všetky pozostatky mamutov nájdené v Ratnovciach súvisia s pravekým osídlením z obdobia poslednej doby ľadovej. Podľa Tomáš Mlynského bolo okolie dnešnej úvozovej cesty akýmsi pravekým smetiskom. „Keď lovci skonzumovali tieto zvieratá, hádzali zbytky do priekopy, aby neboli ohrozovaní dravcami ako medveď, vlk a lev. Voda to postupne nazbierala až dole pri kostol, kde úvozová cesta ústi. Preto je tam toho tak veľa.“ Väčšinu nálezov tvoria časti mamutov, ale zastúpené sú aj soby, polárne zajace a líšky.

Naposledy objavený fragment mamutieho kla si budú môcť návštevníci hlavnej expozície Balneologického múzea pozrieť od marca. „Bude to jediný nález vystavený v pôvodnom stave,“ uzavrel Tomáš Mlynský, ktorý ho v týchto dňoch konzervuje.

mamuti kel 2 mamuti kel 3 mamuti kel 4 mamuti kel 5 mamuti kel 6 mamuti kel 7 mamuti kel 8

Text a video: Martin Palkovič Foto: Geologický klub/MP