Výlety, ktoré prekvapia. Štartuje sezóna jarných Lesopotuliek

Komentované prehliadky prírodných zaujímavostí Trnavského kraja zážitkov sa konajú každú sobotu od 20. apríla do 1. júna 2024. Pre veľký záujem o výlety v sprievode odborníkov pridala Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj niekoľko termínov. Turisti zamieria k prameňu Trnávky, objavia raky v Malých Karpatoch, ale čakajú ich aj dve novinky. Lístky sú v predaji cez krajzazitkov.sk.

„Lesopotulky sú súčasťou našej pravidelnej ponuky zážitkov, ktorá upriamuje pozornosť na pestré možnosti aktívneho trávenia voľného času v Trnavskom kraji. Turistiku spájame s edukáciou. Účastníci sa dozvedia o fungovaní lesov, čo sú to napríklad penovce a vyvieračky, odkiaľ k nám prilietajú divoké vtáky. To všetko priamo v teréne, uprostred prírody Trnavského kraja zážitkov,” približuje Petra Hencelová z KOCR Trnavský kraj.

Kuchynsko-orešanský kras, Majdánsky chotár, Šaštínske duny – to sú niektoré z lokalít, ktoré turisti v malých skupinách a v sprievode odborníka prebádali minulý rok. Na jar sa môžu na tieto miesta vydať opäť, ale pribudli aj dve novinky – rybník ukrytý medzi piesočnými dunami na Záhorí a málo známe kráľovstvo dolomitov v Malých Karpatoch.

„Počas tejto Lesopotulky geológ zavedie turistov do bukových lesov a porozpráva im o geomorfologických procesoch a zaujímavostiach neživej prírody. Trasa vedie po lesných obslužných cestách, takže bežný turista s k prírodným krásam len tak bežne nedostane. Na naše zážitkové potulky je potrebné mať primeranú fyzickú zdatnosť,” dodáva P. Hencelová.

Jarné Lesopotulky sa konajú za každého počasia, účastníci by preto mali počítať aj s menej priaznivými poveternostnými podmienkami – vziať si nepremokavú obuv, prípadne pršiplášť a niečo pod zub. Túlať sa v sprievode odborníkov majú možnosť každú sobotu od 20. apríla do 1. júna 2024, pričom počas dvoch sobôt (11.5. a 25.5.) sú na výber hneď dve z Lesopotuliek.

Prvé tri termíny sú zamerané na neživú prírodu (K prameňu Trnávky – 20. 4., Kráľovstvo dolomitov – 27. 4., Kuchynsko-orešanským krasom – 4. 5.). Šaštínske duny (11.5.) a Okruh pri Váhu (11. 5.) potešíia milovníkov unikátnych lesov a sťahovavého vtáctva. O živej prírode bude reč aj počas Lesopotulky s názvom Raky v Malých Karpatoch (18.5.). Sezónu uzavrú prechádzky Majdanským chotárom (25.5.), Kráľovstvom dolom (25.5.) a návšteva Rybníka medzi dunami (1.6.).

Zdroj: Tlačová správa – KOCR Trnavský kraj