Vlado Plulík je nezvestný už 10 rokov, behom do vrchu uctia jeho pamiatku

Na Srdiečku pod Chopkom sa opäť stretnú pretekári zo Slovenska aj zahraničia, rodina a priatelia Vlada Plulíka, ale aj tí, ktorí ho osobne nepoznali, aby behom do vrchu vzdali úctu slovenskej horolezckej legende. Je to už 10 rokov, odkedy tento popredný slovenský horolezec nezostúpil z himalájskej osemtisícovky.

Preteky organizované na jeho počesť a pamiatku sa budú tento rok konať 22.9.2017 o 11:00, od hotela Srdiečko.

Memoriál Vlada Plulíka je beh na trase 6 kilometrov, zaradený do Slovenského pohára behu do vrchu. Horská trať s finišom na Chopku (2024 m.n m.) má prevýšenie viac ako 800 m, čo z neho robí jeden z najunikátnejších horských behov na Slovensku.

Pre tých, ktorí uprednostňujú chôdzu pred behom, organizátori tento rok pripravili aj turistický výstup. Nie je potrebná žiadna registrácia, stačí prísť 11:05 na štart a vyraziť.

Po minuloročnej premiére detských behov, sa najmenší na trať postavia aj tento rok. Pre kamzíkov (deti do 6 rokov) a rysy (deti do 12 rokov) je pripravená trať na 200, respektíve 500 metrov.

Vyskákať svalovicu môžu účastníci podujatia na večernom koncerte piešťanskej kapely Slniečko, ktorý sa bude konať v Šerpa bare na Chate Trangoška.

Elektronickú registráciu a viac informácii nájdete na tejto adrese.


Kto bol Vlado Plulík?

Ľudia si ho pamätajú ako bežca, bikera, freeride lyžiara, či horolezca. Je autorom mnohých prvovýstupov, hodnotných prelezov technických ciest a reťazoviek vo Vysokých Tatrách. Obdržal viacero ocenení za Výstupy roka Slovenského horolezeckého spolku JAMES.

V roku 1998 stál na vrchole Mount Everestu (8848 mnm), kam vyliezol cestou zo severu bez použitia umelého kyslíka a v roku 2008 vystúpil na vrchol Gašerbrumu alpským štýlom.

Zo svojich horolezeckých športových podujatí si však najviac cenil zimný a letný sólo nonstop prelez hlavného hrebeňa Vysokých Tatier.

Od 26. júna 2008, keď nezostúpil z Broad Peaku (8024 mnm), je nezvestný.


Text a foto: Tlačová správa/OZ Vlada Plulíka