Víkend bude plný: Prehliadka Sochy Piešťan, Victoria Regia, Park Foto aj Historické dni

Posledný septembrový víkend sa k oslavám Svetového dňa cestovného ruchu pripoja aj Piešťany. Mesto tak opäť dokáže, že to tu po celý rok žije, a to aj napriek neľahkej situácii spôsobenej epidemiologickými opatreniami.

Už 40 rokov upozorňuje 27. september na význam cestovného ruchu pre medzinárodnú spoluprácu, ochranu prírodného a kultúrneho dedičstva, znižovanie nezamestnanosti a zlepšovanie kvality života.

Výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Rezort Piešťany Tatiana Nevolná hovorí: „Hoci sa tento rok nemohlo konať mnoho podujatí, na ktoré sme sa všetci tešili, chceme našim obyvateľom a návštevníkom aj v neistých časoch ponúknuť program, za ktorým sa oplatí prísť. V Piešťanoch sa stále niečo deje a dôkazom toho sú aj oslavy pripravené s podporou OOCR Rezort Piešťany.“

V nedeľu 27. septembra o 16:00 sa bude v piešťanskom mestskom parku konať komentovaná prehliadka Sochy Piešťan. Účastníci sa stretnú pri Hudobnom pavilóne.

Architektka im predstaví výtvarné diela umiestnené vo verejnom priestore, ktoré sa v Piešťanoch vyskytli z rôznych dôvodov. Na území parku poukáže hlavne na tie, ktoré boli súčasťou slávnej výstavy Socha piešťanských parkov. Bude sa venovať aj sochám, ktoré vznikli vo verejnom priestore ako doplnok k vznikajúcej architektúre. Kúpeľné mesto Piešťany vždy prirodzene priťahovalo umelcov rôznych národnosti, ktorí tu inšpirovaní atmosférou mesta tvorili svoje diela a niektoré mestu aj darovali.

Počas víkendu 26. – 27. septembra sa uskutoční 27. ročník národnej súťaže vo viazaní a aranžovaní kvetov Victoria Regia.

V areáli botanickej záhrady SOŠ záhradníckej v Piešťanoch na Brezovej ulici sa bude konať výstava súťažných prác Victoria Regia 2020 a Majstrovstvá Slovenska vo floristike, v botanickej záhrade budú umiestnené floristické práce žiakov aj špičkových floristov. Záujemcovia si môžu počas komentovanej prehliadky prezrieť zbierkové záhony, skleníky a pomologický sad. V minulých ročníkoch pripravovali žiaci záhradníckej školy štyri alegorické vozy do Kvetinového korza, tento rok ich nahradia bohaté statické kvetinové výtvory, ktorých bude osem až desať. Jedna z týchto dekorácií nájde svoje miesto aj v centre mesta. V areáli školy budú pripravené hry pre deti, aby sa aj najmenší návštevníci výstavy dobre zabavili. V rámci podujatia Victoria Regia vystúpi v sobotu 26.9. v Hudobnom pavilóne v mestskom parku Gatsby sound orchestra a hneď po ňom folklórny súbor Žito.

Víkend 26. – 27. septembra bude patriť aj jedinečnému programu nazvanému Historické dni v Piešťanoch.

Podujatie sa začína prednáškovým putovaním po stopách tajomného hradu Baná a pokračuje ukážkami, workshopmi a rozprávkami pre dospelých aj deti. V rámci programu sa predstavia sokoliari, šermiari, historickí lukostrelci aj tanečníci, skupina Hector predvedie turnaj rytierov na koňoch. Sobotný večer spestrí koncert írskej skupiny Gemini a pred piešťanským publikom vystúpia aj kapely Strigôň a Vrbovské vŕby.

V sobotu 26. septembra bude mestský park dejiskom 15. ročníka festivalu Park Foto Piešťany.

Usporiadateľ podujatia, Piešťanský fotoklub, pozýva na „najpríjemnejšie stretnutie amatérskych fotografov na Slovensku“. Na výstave fotografií v plenéri môže vystavovať každý priaznivec fotografie, či už na pripravených sieťach alebo vlastných stojanoch. Najlepšie fotografie bude hodnotiť odborná porota, ale aj verejnosť, ktorá môže priazeň jednotlivým dielam vyjadriť pripnutím štipca. Za najlepšiu fotografiu kvetín bude udelená osobitná Cena Victoria Regia.

V rámci osláv Svetového dňa cestovného ruchu pripravuje OOCR Rezort Piešťany aj jedno prekvapenie. „Nielen návštevníci našich podujatí, ale každý, kto príde posledný septembrový víkend do Piešťan, bude mať vstup do Balneologického múzea Imricha Wintera zdarma. Jedinou podmienkou je preukázať sa pri vstupe príspevkom, ktorý zverejníme najneskôr v piatok 25.septembra na našej stránke na sociálnej sieti Facebook,“ povedala riaditeľka Rezortu Piešťany Tatiana Nevolná.

Zdroj: Tlačová správa – OOCR Rezort Piešťany