Vakcína až domov

Vo svojej domácnosti bola proti ochoreniu covid-19 zaočkovaná prvá imobilná pacientka. Následne mobilný očkovací tím zaočkoval vakcínou Pfizer prvých klientov stacionáru Comitas v Trnave.

Postupne bude výjazdová očkovacia služba Trnavského samosprávneho kraja ponúknutá imobilným a ťažko chodiacim obyvateľom. Oslovovaní budú v spolupráci so všeobecnými lekármi a starostami. V cieľovom stave bude funkčných 5-10 očkovacích tímov, ktoré budú spočiatku podávať vakcínu od konzorcia Pfizer/BioNTech. Perspektívne k nej môže pribudnúť vakcína z portfólia Johnson & Johnson, ktorej veľkou výhodou je, že je jednodávková.

„Som veľmi rád, že sme našli riešenie, ako dostať očkovanie ešte bližšie k ľuďom. Spustili sme výjazdovú očkovaciu službu trnavskej župy, ktorá je určená pre obyvateľov, ktorí majú problém sa dostať do očkovacieho centra. Ide predovšetkým o imobilných obyvateľov kraja a seniorov. Dnes sme vakcínu podali prvej imobilnej pacientke v jej domácom prostredí. Zaočkovali sme aj ťažko zdravotne postihnutých klientov stacionára. Takto chceme prispieť k zvýšeniu percenta zaočkovaných medzi tými najohrozenejšími z nás,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

„My ako ministerstvo sa snažíme využiť všetky spôsoby ako zvýšiť percento zaočkovanosti v tých najkritickejších kategóriách a toto je jeden z tých spôsobov, za ktorý ja veľmi pekne ďakujem Trnavskej župe, ale aj ostatným, kde sa tento týždeň rozbehne. Cením si to, cením si aktivitu samosprávnych krajov a spoločné úsilie, ktoré vyvíjame, aby sme dostali čo najlepšie čísla a čím skôr mohli tie opatrenia uvoľňovať tak, aby sme sa mohli už v lete cítiť slobodnejší“ skonštatoval minister zdravotníctva Slovenskej republiky Vladimír Lengvarský, ktorý sa na výjazdovom očkovaní v Trnave zúčastnil.

Na území Trnavského kraja sa aktuálne očkuje na 11 miestach, a to v piatich nemocniciach, troch poliklinikách a troch župných veľkokapacitných očkovacích centrách. Výjazdovú očkovaciu službu doteraz zabezpečovali nemocničné tímy, a to len v zariadeniach sociálnych služieb.

Počas najbližšieho víkendu (17. a 18. apríla 2021) bude trnavská župa pokračovať v očkovaní vakcínou od spoločnosti AstraZeneca vo svojich veľkokapacitných očkovacích centrách. Je pripravená zaočkovať ďalších približne 7 500 záujemcov.

V sobotu sú otvorené centrá v Dunajskej Strede, Skalici a Trnave. V nedeľu pôjde len o centrum v Trnave. Registrácia cez centrálny formulár je prístupná pre všetkých záujemcov vo veku od 40 do 59 rokov. Obyvateľom trnavskej župy s ťažkým zdravotným postihnutím alebo závažnou diagnózou kraj ponúka možnosť prihlásiť sa na očkovanie cez čakáreňTT.SK.

Text a foto: Tlačová správa TTSK