V Trnave postupne opravujú najstaršie divadlo na Slovensku

Zrkadlová sála Divadla Jána Palárika v Trnave dostala pôvodný výraz z roku 1907. Počas šiestich rokov investuje Trnavský samosprávny kraj do tejto budovy 2 mil. eur.

Vo štvrtok 27. januára prevzala župa zrekonštruovanú Zrkadlovú sálu Divadla Jána Palárika v Trnave. Stavebné a reštauračné práce stáli viac ako 548-tisíc eur.

Predchádzal im reštaurátorský výskum vykonaný v spolupráci s Krajským pamiatkovým úradom Trnava. Aj na základe neho došlo ku komplexnej rekonštrukcii dverí a dverových zárubní a vytvorený bol nový vstupný portál. Nové lustre boli vyrobené na mieru, ako náznaková rekonštrukcia pôvodných plynových lustrov, ktoré sú zdokumentované dobovými fotografiami. Štuková výzdoba stien a stropov má jednotnú farebnú úpravu. Parketová podlaha zostala zachovaná.

„S rozsiahlou rekonštrukciou župného Divadla Jána Palárika v Trnave sme začali  v roku 2018. Po obnove priečelia z Trojičného námestia a časti fasády z Divadelnej ulice sme sa zamerali aj na Zrkadlovú sálu. Komfort návštevníkom prinesie nová vzduchotechnika, osvetlenie aj ozvučenie. Priestor bude opäť plnohodnotne slúžiť pre organizovanie kultúrnych a spoločenských podujatí,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič. Dodal, že Trnavský samosprávny kraj do divadla investuje počas šiestich rokov takmer 2 milióny eur.

V roku 2018 župa začala s rekonštrukciou čelnej fasády divadla a následne v roku 2021 zrenovovala aj časť fasády z Divadelnej ulice, pričom bola jej štuková výzdoba obnovená v klasicistickom výraze s historickými replikami okien a drevených žalúzií.

„Sálu sme vynovili s citom pre zachovanie historických prvkov. Lustre typu Mária Terézia, ktoré boli pôvodne vo veľkej sále, sme presunuli do salónika, v ktorom prebehla renovácia podlahy a pribudol nový barový pult,“ doplnila riaditeľka Divadla Jána Palárika Zuzana Hekel.

Tento rok bude župa pokračovať v ďalšej etape rekonštrukcie fasády zo strany Divadelnej ulice a v rekonštrukcii a výmene kamenného obkladu na celej budove v odhadovanej výške 500-tisíc eur. Súčasne sa začnú práce na príprave projektovej dokumentácie na rekonštrukciu zadného traktu budovy divadla, kde sú šatne pre hercov a technické zázemie pre personál. Táto rekonštrukcia by mala byť realizovaná v budúcom roku s predpokladanými nákladmi 400-tisíc eur.

Budova divadla bola postavená pred 190 rokmi, pričom ide o najstaršiu zachovanú a dodnes slúžiacu divadelnú budovu na Slovensku.

Zdroj: Tlačová správa TTSK