Trinásty ročník Cinematiku ovládli odvážne filmy a množstvo divákov

13. Medzinárodný filmový festival Cinematik Piešťany aj tento rok premietol skoro stovku dlhometrážnych a krátkometrážnych filmov v štrnástich sekciách. Divácky ohlas bol mimoriadny. Pravidelnou súčasťou festivalu sú aj dve súťažné sekcie – Meeting Point Europe pod záštitou FIPRESCI a Cinematik.doc.

Hlavnú cenu pre najlepší európsky film roka s názvom Meeting Point Europe, získala kontroverzná silná čiastočne autobiografická snímka Studená vojna (Zimna wojna).

Poľský film režiséra Pawla Pawlikowskeho prináša príbeh osudových milencov Zuly a Wiktora, ktorí na pozadí turbulentných historických udalostí bojujú vlastnú studenú vojnu. Nedokážu spolu byť, ale zároveň sa neuveriteľne priťahujú a nevedia byť ani od seba. V kulisách Varšavy, Berlína a Paríža znie jazzová a folklórna hudba a Zula s Wiktorom rozohrávajú nádhernú, ale trpkú baladu. Za najlepší film ho ocenili aj festivaloví diváci – Cenou divákov.

V súťažnej sekcii slovenských dokumentárnych filmov s názvom Cinematik.doc, ocenila porota mimoriadny slovenský film Prípad Kalmus, zachytávajúci tému aktivizmu a hlavne život a názory umelca Petra Kalmusa.

Aktivista, performer a výtvarník Peter Kalmus zasahuje. Láme kosáky, na komunistické hlavy útočí červenou farbou, na fašistov blatom, jeho bojiskom je verejný priestor. Autorom filmu je režisér a scenárista Adam Hanuljak.

Vyjadrenie poroty: „Portrét zachytávajúci v otvorených situáciách muža, umelca a aktivistu, ktorý bojuje so spoločnosťou i sám so sebou. Život ako happening.“

Cenu primátora mesta Piešťany získal nový dokumentárny film slovenského režiséra Mareka Kuboša Posledný autoportrét. Kuboš sa snaží zodpovedať na otázku, prečo štrnásť rokov nenakrútil nový film.

Odôvodnenie ocenenia: „Osobité putovanie režiséra po miestach jeho bývalých filmov ako krajinou odcudzenia. Život ako intímna road-movie.“

Práve ukončený 13. ročník festivalu Cinematik priniesol opätovne to najlepšie z európskeho a svetového filmu a zaznamenal výrazný divácky ohlas. Už otvárací ceremoniál prilákal viac ako 700 divákov a počet akreditovaných návštevníkov patrí medzi najvyššie na Slovensku.

Text: Tlačová správa/Cinematik Foto: Martin Palkovič