24.03.2016 # 08:05 # 08:05

Talentovaní hudobníci zložia na Topfeste Rockovú maturitu

Na 13. ročníku festivalu bude mať vlastné pódium výnimočný projekt Rocková maturita. Cieľom tejto súťaže je vyhľadávať talenty, predovšetkým rockové. Vyberať ich budú Zuzana Smatanová, Braňo Bajza z Polemicu, Igor Belaj z The Paranoid, gitarista Juraj Kupec a ďalší hudobníci.

Okrem nádejných talentov vystúpia 1. a 2. júla na piešťanskom letisku veľké hviezdy rockového neba. Návštevníci sa môžu tešiť na skupiny Kabát, Puddle of Mudd, UK Subs, Wanastowi Vjeci, Chinaski, Horkýže Slíže, Desmod, Inekafe, Zónu A a ďalších.

„Páči sa nám myšlienka súťaže a tou je podpora domácej slovenskej hudby. Cieľom projektu je vyhľadávať rockové talenty a motivovať kapely s vlastnou tvorbou, aby ukázali čo v nich je. A kde inde ako na rockovom festivale by si ich mali fanúšikovia vypočuť? Aj preto sa nám zdalo prirodzené, dať tomuto projektu priestor. Napokon, sami podobnú súťaž organizujeme,“ vraví organizátor festivalu Dušan Drobný.

Súťaž Rocková maturita sa tento rok uskutoční po druhý raz. Na najväčšom rockovom festivale bude jej semifinále.

„Rocková maturita je iná súťaž ako ostatné. Objavuje nové kapely s vlastnou tvorbou, no nielen to. Má dlhší časový dej samotného priebehu súťaže, počas ktorého porota a organizátori pracujú s prihlásenými kapelami. Ide hlavne o mentorstvo a rady porotcov, prípadne ich odporúčania kapele. Našou snahou je vytvoriť okrem súťažného prostredia, aj prostredie spolupráce, ktoré má byť prospešné hlavne prihláseným kapelám v ich ďalšej tvorbe a vývine, bez ohľadu na ich poradie v súťaži. Rocková maturita je teda zmes workshopu, zážitkov a cenných rád pretavených do súťažného prostredia,“ vysvetlil Roland Koncz.

Kompletný line-up Rocková maturita pódia na TOPFEST-e bude známy najneskôr 27. mája. Už 18. mája totiž organizátori vyberú 12 semifinalistov v kategórii pop & rock a 25. mája 12 semifinalistov v hard & heavy.

„Novinkou tohto ročníka sú dve kategórie: pop & rock a hard & heavy, čím sa otvoril ozaj široký záber aj iných štýlov založených na rockovom podklade. Na Topfeste, ako na najprestížnejšom slovenskom festivale, pripravujeme skvelý hudobno – vizuálny zážitok. Je sa na čo tešiť! Porotu ešte formujeme, no už vieme povedať, že v nej určite bude Zuzana Smatanová, Braňo „Bejzo“ Bajza z Polemicu, Igor Belaj z The Paranoid, Peter „Sanchez“ Saniga z kapely Bijouteriér, Róbert „Jury“ Jurányi z Konflikt-u, gitarista Juraj Kupec, Jimmy Cimbala z Metropolisu a Vadim Bušovský zo skupiny Dorian Gray. Očakávajte ešte jedno silné meno porotcu z východu Slovenska,“ dodal organizátor Rockovej maturity Roland Koncz.

Text: Tlačová správa Foto: Mário Petlák

X