Sprístupnia výstavu inšpirovanú knihou Sofiina voľba

Hlavná hrdinka Styronovho románu Sofiina voľba odkrýva svoju minulosť z obdobia druhej svetovej vojny, počas ktorej prežila pobyt v koncentračnom tábore. Práve tu sa mala rozhodnúť, ktoré zo svojich dvoch detí pošle do plynovej komory.

Príbeh tejto hrdinky inšpiroval českú publicistku Juditu Matyášovú, ktorá založila v roku 2011 projekt s názvom Sofiina voľba po česku. Rozhodla sa, že vypátra osudy 80 československých židovských detí, ktoré sa ich rodičia v snahe zachrániť ich počas vojny, rozhodli poslať na jeseň roku 1939 do Dánska – do pestúnskych rodín.

Judite Matyášovej sa počas trojročného pátrania po celom svete podarilo nájsť 30 príbehov týchto vtedy detí, teraz 90-ročných pamätníkov. Zdokumentovala ich osudy, publikovala ich v knihe Přátelství navzdory Hitlerovi, urobila z nich dokumentárny film Na sever a pripravila putovnú výstavu s názvom Sofiina volba po česku. Návštevníci výstavy sa dozvedia nielen to, ako sa deťom žilo v Dánsku, ale tiež o ich povojnových osudoch v Čechách, Dánsku, Švédsku, Izraeli a v Amerike.

Pozývame vás na prehliadku výstavy Sofiina volba po česku do priestorov Piešťanského informačného centra na Pribinovej ulici, kde je výstava inštalovaná do 31. augusta 2017.

Výstavu pripravila Mestská knižnica mesta Piešťany v spolupráci s Českým centrom Bratislava ako súčasť projektu Čarovné svety, ktorý sa realizuje s finančnou podporou Úradu vlády SR – Kultúra národnostných menšín 2017.

Zdroj: Tlačová správa/Mestská knižnica mesta Piešťany Ilustr. foto: MP