Silvestrovský beh je najstarší na Slovensku, inšpiráciou bolo Sao Paulo

Športové podujatie oslávi už onedlho úctyhodné jubileum. Odštartovalo v roku 1965 vďaka partii nadšencov. Postupne rástlo, ale muselo sa vyrovnať aj s útlmom, ktorý prišiel koncom minulého storočia. Teraz je opäť na vzostupe a organizátori z Atletického oddielu TJ Družba Piešťany mu pripravili veľkolepú oslavu.

Aj tento rok sa Silvestrovský beh uskutoční 30. decembra popoludní, štart je ako vždy na Kolonádovom moste. Hlavné kategórie absolvujú 10 km trať medzi mostami, jeden okruh má 1 250 metrov.

Tentoraz začína prezentácia už o 14.00 h na kúpalisku Eva, kde budú mať účastníci možnosť uloženia vecí, osprcovania a tiež si môžu po behu oddýchnuť v relaxačnom bazéne s termálnou vodou.

Ten, kto zabehne 10 km pod 31:30 min, dostane finančnú odmenu vo výške 100 eur. Rovnakou sumou odmenia aj pretekára, ktorý na polovičnej trati pokorí čas 15:45 min.

Ako to začalo?

Myšlienka napodobniť už populárny Silvestrovský beh v brazílskom meste San Paulo napadla na jeseň roku 1965 trom mladým nadšencom atletiky a funkcionárom vtedajšieho MV ČsZM. Na čele s Antonom Javorkom, popredným československým maratóncom. Spolu s Walterom Schwarzom a Ferom Raškom pripravili 1. ročník Silvestrovského behu medzi mostami v Piešťanoch.

Termín zvolili 30. decembra 1965. Vtedy ešte určite netušili, že tento beh vojde do histórie ako najstarší cestný beh tohto druhu na Slovensku aj v Európe.

Už v prvom ročníku sa zišla pomerne silná konkurencia. Štartovali R. Molnár, J. Šišovský a A. Javorka, ktorí pripravili hodnotný športový súboj. Súťažili dve kategórie, muži na 4080 m a dorastenci na 2040m. Prekvapujúco sa mimo súťaže prihlásili aj tri dorastenky, ktoré štartovali spolu s dorastencami. Celkovo sa zúčastnilo 30 pretekárov, z toho 3 dorastenky, 13 dorastencov a 14 mužov.

Vlastne už druhy ročník Silvestrovského behu bol vážne ohrozený počasím. Veľké množstvo snehu a mráz spôsobili, že nebyť obetavosti organizátorov (MV ČsZM a DPM v Piešťanoch) sa tradícia nezačne.

Problémy spôsobilo aj porucha osvetlenia mosta. Napriek nepriazni sa však druhý ročník uskutočnil, aj keď s veľmi malou účasťou. Behu sa zúčastnilo len 14 pretekárov z toho 7 mužov. Prvýkrát bežali aj traja žiaci.

Do pamäti vojde tento ročník aj počinom víťaza hlavnej kategórie, Antona Javorku, ktorý odovzdal pohár za víťazstvo zdravotne postihnutému športovcovi Jankovi Hulmanovi, ktorý absolvoval celý beh.

Viac sa o bohatej histórii behu dočítate v brožúre, ktorú pri príležitosti 50. ročníka vydáva Atletický oddiel TJ Družba Piešťany.

Zdroj: 50. Silvestrovský beh/Bohumil Kováč

DSC_0042