Pozvánka na prednášku Úloha širšej rodiny a okolia v úspechu dojčenia

V utorok 29. mája od 16:30 h sa v piešťanskej Mestskej knižnici uskutoční zaujímavá prednáška spojená s besedou s odborníkmi na dojčenie. Téma „Úloha širšej rodiny a okolia v úspechu dojčenia“ zaujme všetky vekové kategórie, najmä však budúce babičky, deduškov, oteckov a mamičky – skrátka každého, kto v blízkej budúcnosti v rodine očakáva alebo nedávno nadobudol prírastok v podobe novorodenca.

Zakladateľka a koordinátorka medzinárodného projektu Dojčiť je IN – kampaň za zdravšiu generáciu a spoluautorka knihy o význame podpory dojčenia Katarína Brňáková vysvetlí, prečo je vlastne pri dojčení dôležitá podpora rodiny a okolia a ponúkne návod, akým spôsobom podporovať čerstvú mamičku v jej novej životnej úlohe. Taktiež predstaví svoju knihu, v ktorej tieto témy spracovala.

Certifikovaná laktačná poradkyňa o.z. Mamila, Ing. Markéta Vartíková, v druhej časti prednášky objasní najčastejšie mýty a nepravdy, ktoré sa s dojčením spájajú, a vo svetle vedeckých dôkazov zodpovie otázky publika ohľadne  dobrej tvorby materského mlieka, spánku a vývinu novorodenca.

Pohodové dojčenie záleží nielen od pohody a pozitívneho naladenia samotnej matky, ale veľkou mierou sa na dojčení podieľa aj jej okolie. Ak sa matka cíti v bezpečí a dostáva podporu od najbližších (či už od personálu v pôrodnici alebo potom od rodiny doma), je veľká šanca, že počiatočné problémy prekoná a bude dojčiť. Ak sa však cíti v ohrození a každý, s kým príde do kontaktu, podlomí jej rodičovské kompetencie, prípadne dostáva neodborné, zavádzajúce rady, môže byť jej štart do materstva poriadne náročný.

Vstup na prednášku je zdarma.

Text a foto: Markéta Vartíková