Poslanci rozhodli: Cyklochodník do Vrbového má ísť po železnici

Piešťany sa pridali k trom dotknutým samosprávam, ktoré uprednostnili cyklistický chodník pred traťou. Po dlhej diskusii o tom rozhodlo mestské zastupiteľstvo.

Stanovisko piešťanských poslancov privítal starosta obce Trebatice Juraj Valo, ktorý sa projektom vybudovania cyklotrasy medzi mestami Piešťany a Vrbové zaoberá už od roku 2009. S kolegami z dotknutých samospráv žiadali od zástupcov kúpeľného mesta, aby zaujali jasný postoj. „Z nášho pohľadu je toto rozhodnutie rozumné a správne. Len toto posunie náš región k tomu, aby bol jedného dňa napojený na ďalšie cyklotrasy v rámci Slovenska a Českej republiky.“

Jasný postoj mal podľa neho prísť už pred rokom. Nasledovať má obnovenie záujmového združenie, do ktorého chcú zapojiť aj Trnavský samosprávny kraj. Potom začnú rokovania s ministerstvom dopravy o zrušení železnice a s vládou o jej prevedení na toto združenie, v ideálnom prípade za symbolickú sumu.

Vzorom má byť zrušenie trate medzi Rimavskou Sobotou a Poltárom. Pozitívne príklady vidí starosta Trebatíc aj na Morave. Myslí si, že cyklotrasa prospeje ľuďom, ktorí dochádzajú za prácou, využívajú voľnočasové aktivity a pomôže aj cestovnému ruchu.

„Obávam sa z toho, že na mestskom zastupiteľstve budeme chcieť riešiť veci s projektantom. Pokiaľ chceme chytiť výzvy, musíme začať okamžite rokovať s krajom, ministerstvom a vládou,“ uzavrel Juraj Valo.

Text a ilustr. foto: Martin Palkovič