14.12.2017 # 16:32 # 16:32

Poslanci dali pochodu čertov krampus červenú

Poslanci zaviazali primátora, aby podnikol všetky kroky proti pochodu čertov krampus centrom Piešťan. Môže to urobiť na základe argumentu, že podujatie obmedzuje verejnú dopravu. Odporcovia priznali, že akcii nechtiac spravili reklamu.

Internetovú petíciu proti pochodu čertov centrom Piešťan podpísalo 2500 ľudí, ďalších 660 podpisov zozbierali jej iniciátori fyzicky. Podľa nich sa zo starovekej tradície stala pasia zo zlého. „Naozaj chceme oslavovať zlo? Tešiť sa z neho? Uviesť ho do centra pozornosti? Urobiť zo zla senzáciu, na ktorú sa má ísť pozerať? Aké hodnoty ponúkame našim deťom a mladým? K čomu ich vedieme?“ pýtajú sa iniciátori podpisovej akcie.

Pochod sa má uskutočniť týždeň pred Vianocami, v nedeľu 17. decembra. Pripravuje ho agentúra B&R Group, ktorá v posledných rokoch organizuje v Piešťanoch aj Vianočné trhy. Podľa jej zástupcu Jána Románeka sa usporiadatelia pripravujú na veľký záujem divákov. Kvôli tomu má byť zatvorená aj Rázusova ulica. Pochod má viesť z Auparku práve po tejto komunikácii.

Na rokovanie mestského zastupiteľstva prišli odporcovia podujatia, podľa ktorých je pochod v rozpore s tunajšími tradíciami a deťom i dospelým môže spôsobiť psychické traumy. Nepáči sa im tiež, že sa uskutoční v adventnom období.

„Je to alibizmus, keď organizátori uvádzajú, že ľudia môžu zostať doma. Ide o nedeľu, kedy bežné rodiny chodia von,“ uviedla Lucia Drábiková (OĽaNO), poslankyňa krajského zastupiteľstva a zároveň priznala, že odporcovia nechtiac spravili podujatiu reklamu.

Primátor Miloš Tamajka by na podujatie svoje deti nezobral, ale samospráve podľa neho chýba legislatívny nástroj, ako pochodu čertov zamedziť. Jedinou možnosťou je urobiť to na základe argumentu, že akcia obmedzuje fungovanie verejnej dopravy.

(Oprava) Z 18 19 prítomných poslancov 18 hlasovalo za návrh Mariána Urbáneka (KDH), v ktorom vyzval primátora, aby podnikol všetky kroky proti pochodu krampus. Jeden poslanec nehlasoval.

Ak zákaz organizátori nebudú rešpektovať, hrozí im podľa radničných právnikov pokuta vo výške 330 eur. Vylúčená nie je ani možnosť súdneho sporu zo strany spoločnosti B&R Group. Ohlasovaciu povinnosť si totiž jej zástupcovia splnili.

AKTUALIZOVANÉ 14. decembra o 21.00 h:

Primátor Miloš Tamajka deklaroval, že zákaz podujatia na základe vôle poslancov v piatok podpíše a bude o tom informovať organizátorov, políciu aj firmu Arriva, ktorá v Piešťanoch prevádzkuje mestskú hromadnú dopravu. Dodal, že nedopustí, aby v centre v nedeľu vznikol chaos alebo dopravné komplikácie.

Po štvrtkovom rozhodnutí mestského zastupiteľstva sa na internete rozbehla petícia „za pochod v čertových maskách v Piešťanoch 17.12.2017.“

Organizátori pochodu zverejnili stanovisko, v ktorom vyzývajú, aby ľudia sústredili „svoju pozornosť a energiu na skutočné zlo a problémy, ktoré sa dejú v dnešnom svete.“

Prívržencov aj odporcov podujatia ďalej poprosili, aby „medzi sebou našli toleranciu a pochopenie namiesto nekonečných a nezmyselných hádok na internete, a aby sme trávili najkrajšie sviatky v roku v pokoji, mieri a harmónií.“

Ich celá reakcia na vlnu kritiky je na Facebooku, kde tiež zverejnili nasledovný oznam: „Priatelia, kamaráti, drahí spoluobčania. V posledných minútach sa začala šíriť dezinformácia o zrušení podujatia pochod čertov PN. Ako organizátor o takomto zákaze nič nevieme a na podujatie sme pripravení. Tešíme sa na Vás.“

Text a ilustr. foto: Martin Palkovič

 • August

  Pre nich je 330e nic

 • Jozef

  Prajem pekný deň,
  je skutočne uznesením zastupiteľstva dnes svet o čosi lepší? Nemyslím si. Nedosiahli sme víťazstvo nad zlom. Porazili sme ľudí (a zatiaľ možno len trochu znechutili), ktorí sa snažia priniesť do Piešťan niečo nové, čo by prilákalo záujem Piešťancov ale i ľudí možno aj z ďalekého okolia. Argumenty, že deti sa budú báť, budú mať traumu a podobne pre mňa nie sú dostatočné pre zakázanie podujatia. Deti treba učiť, že zlo sa neskrýva za škaredými maskami ale práve naopak. Zlo sa poväčšinou skrýva za tými peknými, za krásnymi ale neúprimnými rečami a za falošnými úsmevmi. Chvíľka strachu sa časom pre deti zmení na úsmevnú spomienku. Tiež som sa prvý krát pred čertom čo jedného dňa prišiel so svätým Mikulášom na návštevu k nám domov skrýval za gaučom . Naučme deti rozpoznávať zlo v jeho skutočnej forme a hlavne ich učme tolerancii, nech je ten svet zajtrajška skutočne lepším miestom pre život ako ten dnešný.
  Zakázať pochod čertov z dôvodu neúmerných dopravných obmedzení je veľmi nebezpečný precedens. V Piešťanoch sa koná viacero akcii, ktoré dopravu obmedzujú a nikto ich nikdy nezakazoval. Je potrebné si uvedomiť, že orgány verejnej správy majú v obdobných prípadoch postupovať rovnako. Bude si Mesto Piešťany stáť za svojím rozhodnutím aj pri ostatných akciách, konaných nie len na „pešej zóne“? Budete zakazovať všetky akcie obdobného charakteru s nedostatočne zabezpečeným dopravným riešením? Myslím, že argument obmedzovania dopravy sa dá vyriešiť jednoducho. Pochod môže byť uskutočnený výhradne na pešej zóne. Teda k žiadnemu obmedzeniu motorovej dopravy nemusí dôjsť, za predpokladu zachovania priechodnosti pešej zóny napríklad vhodným umiestnením zábran. Ak som správne pochopil celú záležitosť usporiadateľ si splnil ohlasovaciu povinnosť. Ak Mestský úrad vníma dopravné obmedzenie ako problém, mal vyzvať usporiadateľa na povinnosť urobiť opatrenia aby k obmedzeniu nedošlo, prípadne aby boli obmedzenia v čo najväčšej miere eliminované.
  Zakázať niečo je to tou najjednoduchšou cestou, nie vždy najlepšou. Pochod čertov pre mňa nie je žiadnou oslavou satanizmu. Je to len pochod ľudí v maskách, je to atrakcia pre pobavenie divákov, ktorú si účinkujúci verím vedia náramne užiť. Kto niekedy organizoval niečo pre ľudí vie aký je to výborný pocit, keď veci dopadnú dobre a ľudia si akciu užijú. Masky čertov podľa fotiek a videí z iných krajín vyzerajú perfektne, vidno že za nimi je kus poctivej roboty a poctivú robotu je vždy potrebné obdivovať. Či by sa podobné, ktoré by ľudí uvádzali do úžasu predstavili aj u nás sa možno nedozvieme. Je mi to ľúto. Ten kto má problém s tým či je akcia vhodná pre deti môže na podujatie zájsť sám a zhodnotiť, či ich na ňu predsa len o rok nevezme.
  Hlasovanie zastupiteľstva ma nemilo prekvapilo. O rok budem veľmi zvažovať komu dám svoj hlas. Nevolil som našich zastupiteľov aby pokrytecky hlasovali za populistické témy v strachu o svoj mandát ani aby poškodzovali dobré meno Piešťan a jednali v rozpore so zákonmi SR a demokratickými princípmi, ktoré si už musíme začať skutočne ctiť.
  Prajem organizátorom nielen tohto podujatia aby sa v budúcnosti snahy o prinesenie niečoho nového do nášho mesta stretlo s väčším porozumením občanov.
  Napriek tomu, že nie som veriaci prajem všetkým pekné vianočné sviatky. Bez pochodu čertov nebudú však ani krajšie ani úprimnejšie. Dúfam, že aj v iných skutočne dôležitých témach sa ľudia podobne zomknú a prejavia občiansku iniciatívu. Zlo totiž vnímam v úplne iných záležitostiach, ktoré by sme mali intenzívne riešiť. Ideálne aby sme každý začali sami od seba.
  Prajem Vám pekný deň.

 • michal

  ____________________________________________________
  Tak ako ja uvedené na portály – https://www.zpiestan.sk POSLANCI dali pochodu čertov KRAMPUS ČERVENÚ. Bolo to na základe návrhu MUDr. Mariána URBÁNEKA, ktorý vyzval primátora p. Tamajku. Všetci prítomní poslanci hlasovali za zrušenie POCHODU.

  AKTUALIZOVANÉ 14. decembra o 21.00 h:
  PRIMÁTOR MILOŠ TAMAJKA deklaroval, že ZÁKAZ PODUJATIA na základe vôle poslancov v PIATOK PODPÍŠE a bude o tom informovať ORGANIZÁTOROV, POLÍCIU……….

  Michal, Piešťany 16.12.2017
  ____________________________________________________

 • michal

  _________________________________________________________

  DOBRÝ DEŇ, v nedeľné ráno V PREDVIANOČNOM OBDOBÍ 2017
  Ak sa pochod čertov KOMPUSTEROV – PREDSTAVITEĽOV ZLA uskutoční
  v Piešťanoch a developeri AUPARKU, ako sa predpokladá, umožnia v priestoroch AUPARKU KOMPUSTEROM nasadenie MASIEK, mnohí si myslia, že nákupné centrum, AUPARK podporuje ZLO.

  Preto podľa názoru mnohých, by podľa svojho uváženia nakupujúci mali OBMEDZIŤ budúce MAKUPY v
  AUPARKU, ktorí v tomto prípade podporuje ZLO, ktoré škodí DEŤOM, rodinám, nášmu mestu, ale aj nášmu SLOVENSKU.

  S vďakou, Michal J. , v Piešťanoch 17.12.2017
  ________________________________________________________

 • Janci

  Tento pochod

 • Andrej Bolerazsky

  Páčil sa mi ten neuveriteľný návrh čo podal jeden z poslancov (ak sa nemýlim, myslím že p. A. Klapica za KDH) podal na zasadnutí MZ (viď video hore): „Radšej to zakážme a vyčleňme v rozpočte tých 10 000 euro na pokutu, ktorá hrozí mestu, ak povolenú akciu zruší, v záujme ochrany našich detí“ (nasledoval frenetický potlesk). Pán Klapica, to ste mysleli naozaj vážne? Nemám pocit, že naše mesto je také bohaté, že môže vyhodiť odhadovaných 10.000 až 15.000 € na pokutu a súdne trovy za niečo, kam ide dobrovoľne ten, čo tam chce ísť a kto nechce, tam ísť nemusí a až vôbec nie náhodou prechádzajúc s deťmi (keďže sú malé, zo zeme v tom dave nič neuvidia aj keby ako chceli, jedine že si ich dá rodič „nechtiac“ na plecia). Súd by mesto na 100% prehralo, ako to bolo v iných podobných sporoch, keď samospráva niečo povolené zakázala. To radšej nech dajú tých 10.000 – 15.000 euro na výstavbu alebo opravu detských ihrísk a športovísk, keď im tak záleží na našich deťoch. Alebo nech to zaplatí zo svojho ten, čo to predniesol, alebo tí, čo sa tak oháňajú petíciou a zákazom spomínanej akcie. Prečo by sme mali platiť pokutu všetci Piešťanci? To je čo za logika!? Je pre mesto (pán august) 10 tisíc euro nič?

 • Katarína Bolerázska

  Podľa tejto zákazovej logiky … Treba zakázať aj nášho tradičného Mikuláša s čertom! Viete koľko detí sa začalo zajakávať práve na Mikuláša?!
  Klinická logopédka

 • michal

  _________________________________________________________

  DOBRÝ DEŇ, v nedeľu V PREDVIANOČNOM OBDOBÍ 2017

  Ak sa pochod čertov – KROMPUS – PREDSTAVITEĽOV ZLA uskutoční v Piešťanoch
  a developeri AUPARKU, ako sa predpokladá, umožnia v priestoroch AUPARKU KROMPUSTOM nasadenie MASIEK, mnohí si myslia, že nákupné centrum, AUPARK podporuje ZLO.

  Preto podľa názoru mnohých, by podľa svojho uváženia nakupujúci mali OBMEDZIŤ budúce NAKUPY v AUPARKU, ktorí v tomto prípade podporuje ZLO, ktoré škodí DEŤOM, rodinám,
  nášmu mestu, ale aj nášmu SLOVENSKU.

  s vďakou, Michal J. , v Piešťanoch 17.12.2017
  _______________________________________________________

 • Jarka Lichá

  zaujímavé

X