Pomôžte zachrániť nejeden život kúpou defibrilátora na Futbalový štadión Piešťany

To je názov charitatívnej zbierky založenej futbalovým klubom PFK Piešťany na nákup defibrilátora, ktorý v prípade núdze môže pomôcť nám všetkým.

Až 350-tisíc obyvateľov Európy ročne zasiahne náhla zástava srdca mimo prostredia nemocnice. Väčšinou ľudí v produktívnom veku. Až 100 tisíc z nich mohlo ešte žiť, keby ihneď po zástave srdca dostali adekvátnu pomoc. Záchrana života sa častokrát odohrávala aj priamo na športovisku. Mnohí z nás si pamätajú situáciu, keď dánsky futbalista mal zástavu srdca priamo počas zápasu na majstrovstvách Európy 2020 a priamo na ihrisku ho museli niekoľko minút oživovať. Vďaka rýchlej pomoci, svoj boj o život Christian Eriksen našťastie vyhral.

Kde bude defibrilátor umiestnený?

Pred vstupom do budovy PFK Piešťany. Keďže bude umiestnený v exteriéri, v prípade potreby bude voľne dostupný všetkým.

Areál futbalového štadióna PFK Piešťany je najväčším športoviskom v meste. Svoje zázemie tu má futbalový klub, dva atletické kluby, Klub silového trojboja a kulturistiky, rugby klub a tiež basketbalový klub. V tesnej blízkosti sa nachádza aj tenisový klub.

Počas tréningov sa tu zhromažďuje veľký počet nielen športujúcej mládeže, ale aj dospelých športovcov. Počas víkendových dní, súťažných zápasov, atletických pretekov a tenisových turnajov aj množstvo divákov rôznych vekových kategórií. Areál futbalového štadióna sa nachádza v tesnej blízkosti mestského parku, veľkého parkoviska, obytných domov a Hotelovej akadémie, takže defibrilátor, ktorý by mal byť umiestnený v exteriéri, bude v prípade potreby k dispozícii okrem športovcov aj širokej verejnosti.

Čo je to defibrilátor?

Automatický externý defibrilátor (AED) je zdravotnícka pomôcka určená pre laické, ale aj odborné poskytovanie prvej pomoci pri náhlom zastavení krvného obehu spojeného so zástavou dýchania.

Defibrilátory sú životne dôležité zdravotnícke zariadenia, ktoré slúžia na obnovenie srdcového rytmu v prípade zástavy srdca. Prvá pomoc s defibrilátorom môže výrazne zvýšiť šance na prežitie postihnutého. Výhodou tohto zariadenia je, že život s ním môžu zachrániť aj laici.

Na čo budú peniaze použité?

Vyzbierané peniaze budú použité na nákup externého defibrilátora, umiestnenie, jeho následné uvedenie do prevádzky, zaškolenie profesionálnym záchranárom a na registráciu defibrilátora na operačnom stredisku 155.SK, a na jeho každoročné servisné prehliadky.

Doprajme si na Vianoce darček, ktorý dúfajme, nebudeme musieť nikdy použiť.

Ak chcete zámer podporiť, stačí kliknúť na nasledovný odkaz a venovať sumu, pre ktorú ste sa rozhodli: https://www.donio.sk/defibrilator-na-sportovisko

 

Zdroj: Tlačová správa PFK Piešťany