Piešťany ako hlavné mesto pouličného umenia na Slovensku

V Piešťanoch je od mája v platnosti najliberálnejšie všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o voľných pouličných aktivitách na Slovensku.

Kým v ostatných mestách sú pouliční umelci pokladaní viac menej za kultúrnych outsiderov, Piešťany ich vítajú aj vďaka úspešnej petícii Za zachovanie Kolonádového mosta a mesta Piešťany pre pouličné umenie. Zorganizovali ju pouliční umelci pod platformou Urban Tone, ktorá je usporiadateľom festivalu pouličného umenia Piešťany Street ART Festival.

„Nové VZN povoľuje pouličným umelcom prevádzkovať pouličné umenie aj s ozvučením do 100 decibelov, čo je na Slovensku rarita. Oficiálne a bez stigmatizácie tak môžu do Piešťan prísť začínajúce kapely, alebo aj skúsení muzikanti, divadlá alebo iní performeri,“ hovorí Branislav Galo z platformy Urban Tone.

Dodáva, že tí, ktorí majú umelecký potenciál, a záujem, môžu túto skúsenosť v budúcnosti využiť už ako profesionálni umelci. „Bežne sa to vo svete stáva. Príkladom sú Ed Sheeran, Robin Williams, Glen Hansard, Beck, B.B. King alebo Banksy, ktorí začínali, a niektorí stále fungujú, ako pouliční umelci.“

Do Piešťan môžu po novom prísť aj s looperom a malým kombom a vytvoriť tak originálne hudobné kombinácie priamo na ulici. Amplifikované hranie je povolené v čase od 9.00 do 21.00 h na Winterovej ulici, v Sade A. Kmeťa a na Námestí slobody. Na Kolonádovom moste je povolené iba akustické hranie.

Tento zámer treba vopred ohlásiť mestu Piešťany prostredníctvom tlačiva, ktoré je dostupné na web stránke radnice. Najlepšie je odoslať ho najmenej dva pracovné dni pred prvým hraním e-mailom na kultura@piestany.sk alebo sekretariat@piestany.sk, prípadne poštou na adresu Mesto Piešťany (odbor kultúry), Nám. SNP 3, 921 45 Piešťany. Taktiež je možné priniesť tlačivo osobne na recepciu Mestského úradu Piešťany. Radnica potom pošle potvrdenie o registrácii, ktoré slúži ako doklad pre prípadnú kontrolu. Tlačivo je možné vyplniť aj na dlhšie obdobie a na viacero miest, na ktorých je v meste povolené prevádzkovať pouličné umenie.

Zdroj: Tlačová správa – Urban Tone