12.05.2015 # 13:11 # 13:11

Piešťanská knižnica oslavuje 90 rokov dňom plným podujatí

Inzercia

V roku 2015 si Mestská knižnica mesta Piešťany pripomína 90 rokov od založenia knižnice v meste. Pri tejto príležitosti pripravila dňa 15. mája celodenný program pod názvom Deň v knižnici.

esprit nails

Knižnica sa zo skromných začiatkov vypracovala na modernú, profesionálne vybavenú, informačnú a kultúrnu inštitúciu komunitného charakteru, ktorá poskytuje svoje služby širokému spektru návštevníkov. Aj to je dôvod, prečo chce toto významné výročie osláviť podujatiami, ktorými prinesie úžitok i radosť svojim návštevníkom.

Dopoludnie bude v tento deň patriť vernisáži výstavy Krajina Ilustrandia talentovanej slovenskej výtvarníčky Martiny Matlovičovej. Podujatie začne o 11.00 h. V programe vystúpia známe televízne postavičky Trpaslíci v réžii kreatívneho producenta RTVS Jána Uličianskeho.

Martina Matlovičová je jednou z najvýraznejších osobností slovenskej výtvarnej scény a z jej ilustrátorskej dielne pochádzajú viaceré knihy, ktoré získali ocenenia na domácich i zahraničných fórach. Je držiteľkou ocenení Zlaté jablko BIB 2009 za knihu Tracyho tiger. V Českej republike získala prestížne ocenenie Zlatá stuha a výročnú cenu vydavateľstva Albatros v dvoch kategóriách za knihu A pak se to stalo!. Zlatú stuhu jej priniesla aj ďalšia spolupráca s českou autorkou Ester Starou – kniha Chrochtík a Kvikalka na cestě za blýskavým prasátkem.

Martina Matlovičová je tiež tvorkyňou Ceny Zázračný oriešok 2010. Knihy, ktoré ilustrovala sa pravidelne umiestňujú v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska. Dielo Ohňostroj pre deduška bolo medzi najkrajšími knihami jesene 2000, kniha Drevený tato sa dostala do výberu najkrajších kníh jesene 2007, Žirafia mama a iné príšery patrila k najkrajším knihám leta 2013, kniha Prečo Fidlibum kuká, a nie je kukučka bola vo svojej kategórii jednou z najkrajších kníh Slovenska 2014.

Výstava Krajina Ilustrandia prezentuje prierez jej výtvarnou tvorbou v podobe priestorových ilustrácií a ponúka množstvo interaktívnych úloh, ktoré jej návštevníkov budú motivovať k práci s ilustráciou.

V ten istý deň o 12. 15 h sa v knižnici na oddelení pre deti uskutoční slávnostné otvorenie nového zábavno-náučného priestoru Múdra ponorka. Autorom priestorového návrhu je popredný slovenský dizajnér Michal Staško, laureát ocenenia Krištáľové krídlo. O  ilustrácie v priestoroch ponorky sa postarala výtvarníčka Mária Nerádová, ktorá v roku 2010 získala cenu Najkrajšie knihy Slovenska za svoj Slovensko-český obrázkový slovník pre deti.
Múdra ponorka bude po otvorení miestom oddychu, poučenia aj zábavy pre všetkých malých návštevníkov detského oddelenia. Nájdu tu veselý a útulný priestor na nerušené čítanie i hru.

Popoludní o 13.30 h bude Deň v knižnici pokračovať zábavno-hudobným programom pre rodičov s deťmi, v ktorom sa opäť predstavia populárni televízni Trpaslíci pod názvom Trpaslíci – malí veľkí priatelia.

Na podujatiach privítame  viacerých známych spisovateľov, ilustrátorov a spolupracovníkov, s ktorými si mestská knižnica za roky svojej existencie vybudovala priateľské kontakty. Účasť prisľúbili aj zástupcovia partnerov, ktorí prispeli na realizáciu zábavno-náučného priestoru Múdra ponorka.

Text: Tlačová správa

X