Opice z našej knižnice a priatelia

Mestská knižnica mesta Piešťany od 17. 2. do 31. 3. 2025 sprístupní výstavu autorských hračiek akademickej sochárky Ľudmily Fintorovej s názvom Opice z našej knižnice a priatelia.
Ľudmila Fintorová bola jednou z prvých autoriek, ktorá sa snažila o interaktívnu hračku z textilu, ktorá sa dala vyrobiť aj v domácom prostredí. Práve jej textilné zvieratká a drevené skladačky dopĺňajú spomínanú oblasť zbierky hračiek, ktoré darovala Slovenskému múzeu dizajnu.
Ľudmila Fintorová vstúpila do praxe v roku 1978, keď ukončila štúdium na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Už počas štúdia na VŠVU (1971 – 1978) navrhla hračku – textilnú bábiku spolu so strihom, ktorá by sa dala ľahko vyrobiť doma. V obchodoch nebolo možné kúpiť dizajnérsky zaujímavý produkt. Takže pre toho, kto chcel mať niečo zaujímavejšie ako bolo bežné dostať, bola domáca ručná výroba bežnou záležitosťou. Autorka bola študentkou a zároveň matkou, preto jej tvorba hračiek bola veľmi blízka. Okrem toho bol pre ňu nezanedbateľný aj vplyv pedagógov. Predovšetkým Václava Kautmana, uznávaného dizajnéra, ktorého objekty zvieratiek neboli prekonané pre jeho špecifický autorský rukopis. Ľudmila mala od detstva nevšedný vzťah k zvieratám, a to sa, samozrejme, prejavilo vo výbere téma skvelej štylizácii jej opíc, slonov, tučniakov, líšok mačiek, koníkov realizovaných v textile alebo dreve. V škole úžitkového výtvarníctva (1967 – 1971) to bol zase Ludwik Korkoš, pedagóg na oddelení drevorezby, ktorý ju zoznámil s drevom a jeho opracovaním.
Ľudmila hľadala spôsob, ako rozvíjať detskú zručnosť nenáročným spôsobom na výrobu. Často našívala na hračky gombíky, cvoky, aby sa dali jednotlivé časti odoberať a skladať. Vtipný a jednoduchý moment predstavujú napríklad hlavy vankúšových hračiek. Sú voľne prišité, aby sa hlavami dalo hýbať, pričom na každej strane má hlava iný výraz. Boli obľúbenou „šmajchlovačkou“ mnohých detí. Ako sama hovorí: „V čase po skončení školy nebolo jednoduché ako dnes kúpiť látky, ktoré by sa dali farebne, textúrou aj dezénom dobre kombinovať.“ Často používala modrotlač, ktorá na rozdiel od súčasnosti, bola v tých časoch ľahšie dostupná. Samozrejme, využívala aj zvyšky látok alebo recyklovala staré šatstvo.
Jej kolekcia textilných hračiek, ktorá je v zbierkach Slovenskej národnej galérie, je monochromatická, plošná, dovedená až na hranicu minimalizmu, ale vždy je zachovaný charakter zobrazovaného zvieraťa a miera variabilnosti.
Text o autorke: Katarína Hubová, Slovenské múzeum dizajnu
K výstave knižnica pripravuje viacero sprievodných podujatí, a to komentované prehliadky a tvorivé workshopy, ktoré deťom i dospelým návštevníkom výstavu viac priblížia. O termínoch sa dozviete na www.kniznica.sk
Výstava vzniká v spolupráci so Slovenským centrom dizajnu.
Zdroj: Tlačová správa Mestská knižnica mesta Piešťany