Okná do vesmíru Jána Zoričáka v Magna Gallery
Jedna z najväčších osobností súčasného umeleckého skla s medzinárodným renomé predstaví v septembri prierez svojou tvorbou v piešťanskej Magna Gallery. Zoričákove sklenené plastiky Okná do vesmíru magnetizujú diváka tajomstvom aj poéziou, fascinujú majstrovstvom i hravosťou. Sú neprehliadnuteľné a bez preháňania nezabudnuteľné. Výstavu otvoria v piatok 6. septembra o 18.00 h a potrvá do 5. októbra 2019.
Ján Zoričák sa narodil v Ždiari (1944), ako pätnásťročný začal študovať na Sklárskej umelecko-priemyselnej škole v Železnom Brode a následne na Vysokej škole umeleckého priemyslu v Prahe, ktorú ukončil v roku 1969.
Už ako študent so svojím návrhom sklenenej kolekcie zvíťazil na svetovej výstave EXPO´67 v kanadskom Montreale. Odvtedy mu jeho sochy zo skla vyniesli množstvo prestížnych ocenení – je Rytierom Rádu umenia a literatúry Francúzskej republiky a nositeľom vyznamenania Pribinov kríž II. triedy, ktorý mu udelil prezident SR.
Hoci od roku 1970 žije a tvorí vo Francúzsku, kde sa zaradil k priekopníkom sklárskej tvorby, vystavoval v mnohých krajinách sveta a svojou tvorbou je zastúpený v umeleckých zbierkach v Nemecku, Belgicku, Dánsku, Španielsku, Fínsku, Austrálii, Japonsku, Chile, Kanade, USA, Švajčiarsku, Francúzsku, ČR a SR, nezabúda ani na Slovensko.
Celoživotnou témou a inšpiráciou tvorby Jána Zoričáka je vesmír a jeho nekonečný priestor.
Časť materiálu diel Jána Zoričáka predstavuje olovnaté sklo pôvodom z blokov, využitých pri experimentoch v rámci základného i aplikovaného výskumu na časticových urýchľovačoch Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN) vo Švajčiarsku.
Pre svoje optické vlastnosti (vysoký index lomu) sa olovnaté sklo, pod názvom „krištáľové sklo, používa k dekoratívnym účelom. Má väčšiu hustotu, menšiu tepelnú vodivosť, vyšší lesk, väčšiu odolnosť i húževnatosť. Je však náročnejšie na spracovanie a kladie tak väčšie nároky na umenie sklára.
Zdroj: Magna Gallery