O výrube stromov na Bratislavskej budú rokovať

Plynovodu majú ustúpiť dve desiatky drevín, niektoré z nich vo veku okolo sto rokov. Nové vedenie mestského úradu chce rozhodnutie toho predchádzajúceho prehodnotiť a so zástupcami spoločnosti SPP – distribúcia bude rokovať.

Na zámer vyrúbať 21 stromov na Bratislavskej ceste upozornil Piešťanský denník, ktorý zároveň priniesol informáciu, že plynovod je možné opraviť aj bez ich poškodenia. Potvrdila to hovorkyňa radnice Eva Bereczová. Odvolala sa na plánovanú rekonštrukciu plynovodu na Nálepkovej ulici. Tam sa po januárovej dohode so spoločnosťou SPP – distribúcia stromy rúbať nebudú.

„Plynári sami navrhli, že odhalia koreňový systém stromov, pomedzi korene v zemi vsunú rúru a cez  ňu potom pôjde plynové potrubie. Takto bude potrubie chránené pred poškodením koreňmi a zároveň stromy budú ušetrené pred vyrúbaním,“ uviedla hovorkyňa.

O podobnom postupe chce zástupcovia oboch strán rokovať dnes. Ak to bude možné, stromy, medzi ktorými sú aj storočné jedince, na tejto ulici zostanú.

„Chodník je kvôli tomu celý hrboľatý, ale na druhej strane nás trochu chránia pred prachom a hlučnosťou z cesty,“ vyjadril svoj názor na prípadné odstránenie stromoradia jeden z obyvateľov ulice. Dodal, že bývať tesne pri ceste I. triedy, nie je pri súčasnej premávke nič príjemné a chodník, ktorý dvíhajú korene stromov, prekáža najmä mamičkám s kočíkmi.

Podľa predsedu komisie mestského zastupiteľstva pre životné prostredie by v budúcnosti mohli sporné výruby stromov prerokovať jej členovia. „To znamená, že akonáhle sa ohradí čo i len jeden človek proti výrubu stromu, bude tento prípad posunutý na komisiu pre životné prostredie,“ vysvetlil Peter Jančovič, ktorý predloží návrh v takomto znení na rokovanie mestského zastupiteľstva. Členovia komisie s tým na svojom poslednom rokovaní súhlasili.

MP_02-27-15_2397 MP_02-27-15_2400

Text a foto: Martin Palkovič