Novinky v prímestskej autobusovej doprave platia od nového roka aj v Piešťanoch a okolí

Cestujúci v prímestskej autobusovej doprave v Trnavskom kraji môžu od 1. januára 2023 využívať nový druh cestovných lístkov. Predplatné cestovné lístky (PCL) sú výhodnejšie najmä pre pravidelných cestujúcich. Súčasne vstúpila do platnosti aj zonácia kraja a aktualizovaná tarifa jednorazových cestovných lístkov. Novinky sa týkajú cestovania u všetkých troch dopravcov, teda ARRIVA Trnava, SAD Dunajská Streda a SKAND Skalica. Podrobnosti a informácie o uvádzacích zľavách nájdu cestujúci na novom webe župy www.cestujlahko.sk.

„Pri modernizácii kraja sme sa dotkli aj služieb prímestskej autobusovej dopravy. Od Nového roka je cestovanie prímestskou autobusovou dopravou ľahšie a výhodnejšie. Popri modernizácií vozidlového parku ide robíme ďalšie z krokov, ktorými chceme zvýšiť podiel cestujúcich verejnou dopravou, ktorá je ekonomickejšia aj ekologickejšia ako individuálna automobilová doprava. Jednoducho povedané, motivujeme ľudí presadnúť z áut do autobusov. Prinášame preto moderné a osvedčené riešenie v podobe zavedenia predaja predplatných cestovných lístkov. V prvom roku od ich zavedenia sú dostupné s uvádzacou zľavou,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Predplatný cestovný lístok je možné zakúpiť na 7, 30, 90 alebo 365 dní. Počas prvého roka je dostupný aj 180-dňový predplatný lístok pre študentov za špeciálnu cenu. Nosičom elektronického lístka je aktuálne funkčná dopravná čipová karta (DČK), na ktorú sa dá PCL kúpiť jednoducho online cez e-shopy na stránkach dopravcov alebo v ich predajniach. K aktivácii lístka dôjde po priložení DČK k snímaciemu zariadeniu v autobuse, a to najskôr v deň po nákupe. Opakovaný nákup lístkov bude okrem e-shopov a predpredaja, možný aj priamo u vodiča autobusu. V prípade záujmu o vybavenie novej čipovej karty je potrebné navštíviť predajné miesta dopravcov.

Okrem časovej platnosti lístkov si cestujúci si vyberajú aj tarifné zóny, v rámci ktorých cestujú. Zoznam zón a v nich ležiacich zastávok je zverejnený na www.cestujlahko.sk. K dispozícii je aj celosieťový lístok, na ktorý je možné cestovať neobmedzene na všetkých linkách. V ponuke je základný, zľavnený a aj prenosný PCL. Prenosný PCL nie je viazaný na konkrétneho cestujúceho, a teda je vhodný pre rodiny alebo pracovné kolektívy.

Predplatné cestovné lístky ponúkajú pre cestujúcich pri pravidelných cestách výrazné cenové zvýhodnenie oproti jednorazovým lístkom. Súčasne so zavedením PCL dôjde aj k navýšeniu cien jednorazových cestovných lístkov platených v hotovosti o 20 percent. Pri platbách z dopravnej čipovej karty (DČK) je stanovená fixná zľava vo výške 0,15 €. Tarifa bola naposledy zvyšovaná v roku 2011, teda pred viac ako 11 rokmi, v dôsledku čoho ceny lístkov už dlho nezodpovedajú nákladom na zabezpečovanie prímestskej autobusovej dopravy.

Počas kalendárneho roka 2023 poskytuje župa ako objednávateľ výkonov v prímestskej autobusovej doprave zľavy na celosieťové lístky. Podrobné informácie o predplatných cestovných lístkoch spolu s mapou tarifných zón, cenníkom a návodom na kúpu PCL sú k dispozícii na webovej stránke www.cestujlahko.sk.

Zdroj: Tlačová správa TTSk