Nová hudba z Piešťan: Analogrunner vydal singel Haze of Sirens

Zberateľ analógových zvukov Analogrunner zrekonštruoval staršiu kompozíciu, zloženú pôvodne za pomoci jeho obľúbených „vintage mašiniek” Nord Modular G2 a Alesis MMT-8. Výsledkom je singel Haze of Sirens, ktorý vyšiel 8. októbra 2020 na Deadred/Starcastic Records.

Impulz prišiel počas minuloročného Kolorika turné, na ktorom ho na koncertoch sprevádzala aj jeho dvorná vokalistka Possimiste, pôvodom estónska speváčka žijúca na Islande. Práve od nej prišla inšpirácia fiktívnym podmorským svetom, plnom fantaskných bytostí, ako metafora k pocitom emocionálneho vyhorenia s nástojčivou chuťou „vynoriť sa nad hladinu” počas tiahnúcich sa období depresie.

„Keďže sa jednalo o kompozíciu staršieho dáta, bolo potrebné kompletne zrekonštruovať pôvodné ′patches′, vyhľadať pôvodné nástroje, znova všetko nahrať a prearanžovať,” približuje proces tvorby Matúš Bluem z Piešťan, ktorý je známy ako Analogrunner.

„Počas týchto prác prišiel nápad pripraviť aj akustickú verziu skladby a tak som oslovil harfového virtuóza Jakuba Rizmana, ktorý jedinečným spôsobom zahral všetky aranžmány. Pokračoval som hľadaním akustických spektier a zdrojov zvukov, ktoré v origináli pochádzali z čistých elektrických signálov,” dodáva Analogrunner.

Tak sa v akustickej verzii objavuje perkusia z kovovej škatuľky plnej mliečnych psích zubov, duniaca drevená podlaha, alebo gumové kladivo udierajúce na kovovú bedňu. Possimiste taktiež prespievala vokálne party a preto sa v nahrávke objavujú čisté – oproti extraterestriálne znejúcim distortovaným vokálnym partom z originálu. Nečakane si sprievodný vokál zaspieval aj autor – podľa jeho vlastných slov je to „spev námorníka, odolávajúceho spevu vábiacej sirény”.

Skladba Haze of Sirens bola nahratá v domácom štúdiu Analogrunnera a o mastering sa postaral Tomáš Karásek v jeho štúdiu Gargle & Expel v Prahe. Artwork, symbolizujúci zlomok podmorského sveta, vytvoril grafický dizajnér Mellow.

Singel sprevádza sugestívne hudobné video, ktoré bolo natočené v Estónsku, na Islande a na Slovensku. Za kamerou stáli Stina Seppel, Samo Benický a Rasťo Hadvig Zrnek. Possimiste, ktorá v klipe účinkuje, bola výtvarne nalíčená make-up výtvarníčkou Annabel Janke. Grading a efekty mal na starosti Andrej Červeň a editorom bol Roman Dao Tuan. Režisérkou klipu je Andrea Horečná.

Singel Haze of Sirens si môžete vypočuť na všetkých známych streamovacích platformách.

Zdroj: Tlačová správa / Deadred Records / Starcastic Records