Nahrávka od anonyma môže usvedčovať z korupcie, ale aj zámerne diskreditovať

Deň pred komunálnymi voľbami poslal anonym regionálnym médiám nahrávku, ktorá vyvoláva podozrenie z korupcie u dvoch kandidátov na primátora Piešťan a zároveň môže oboch diskreditovať. Redakcie ju dostali až počas volebného moratória, jej zverejnením by mohli porušiť zákon.

Na nahrávke je zaznamenaný hlas, veľmi podobný hlasu šéfa právneho oddelenia mestského úradu Pavla Vermeša, ktorý bol do konca minulého roka aj konateľom Bytového podniku Piešťany:

„Každý mesiac mu mám dávať 800 euro, to je výpalníctvo. (…) Vtedy som mu povedal, môžeš ma zajtra odvolať, to takto nepôjde. Keď tak sa môžeme dohodnúť, že bude na teba myslené, že vždycky dostaneš prachy. On z každej akcie dostal peniaze. Ja som sa podielu na tom vzdal, lebo tých peňazí nebolo toľko, aby sa mohlo deliť, a ja za 1000 euro, ja nepotrebujem špinu na rukách, čiže ja som čistý.“

Z kontextu nahrávky vyplýva, že môže byť reč o primátorovi Milošovi Tamajkovi, ktorý mal možnosť konateľa Bytového podniku Piešťany odvolať. Na konci roka 2017 to aj urobil.

Oboch kandidátov sme v piatok prostredníctvom e-mailu požiadali o stanovisko k tomuto zvukovému záznamu.

„Mojej osoby sa tieto spravodajské hry netýkajú. Nenechám sa zatiahnuť do scenára protikandidatov, ktorí budu znášať následky takýchto konaní,“ odpovedal Miloš Tamajka.

Pavol Vermeš na žiadosť o stanovisko nereagoval, ale na Facebooku v piatok večer zverejnil fotografiu trestného oznámenia, ktoré podal na neznámeho páchateľa vo veci skutku ohovorenia a v komentári pod týmto statusom napísal (text prinášame bez redakčných úprav): Dnes som podal trestne oznamenie na neznameho pachatele,pocas volebneho moratoria bola sirena vykonstruovana zvukova nahravka,ktora ma za ciel hrubo vstupit do volebnej sutaze. Piestanska chobotnica ukazala svoju silu,manipulacia verejnej mienky nepozna hranic.Ten kto vyrobil,takyto podvrh sleduje len jedno,aby ste Vy volici k volbam nesli a ked isli tak volili toho,ktoreho Vam posunuli media. Media nesmu urcovat,kto bude toto mesto zastupovat nasledujuce obdobie.“

Hovorkyňa trnavskej krajskej polície Mária Linkešová pre zpiešťan.sk potvrdila prijatie trestného oznámenia a informovala, že polícia v tejto súvislosti prešetruje možné porušenie volebného moratória. Okrem médií nahrávku v piatok anonym poslal aj zamestnancom mestského úradu.

Pravosť nahrávky musia overiť experti. Zámerom jej autora môže byť diskreditácia spomínaných kandidátov. V prípade, že je tento zvukový záznam autentický, orgány činné v trestnom konaní by sa mali zaoberať podozrením z korupcie na najvyšších miestach piešťanskej komunálnej politiky.

V sobotu večer, pred koncom volebného moratória, už bola nahrávka na pôvodnej adrese nedostupná.

Text: Martin Palkovič Foto/Credit: Jeremy Julian