Nad Piešťanmi preletí veľká formácia lietadiel štyroch štátov

Blížiace sa celoštátne oslavy 100. výročia úmrtia Milana Rastislava Štefánika budú zároveň medzinárodnou leteckou udalosťou. V sobotu 4. mája preletí ponad mohylu na Bradle a letisko Piešťany jedinečná zostava lietadiel štyroch krajín, ktoré sa bytostne spájajú so životom a osudmi M. R. Štefánika.

Majestátnu vzdušnú poctu generálovi, vedcovi, pilotovi, vojakovi a štátnikovi v jednej osobe vzdajú stíhacie a dopravné stroje v dvanásťčlennej zostave leteckých síl Slovenska, Českej republiky, Francúzska a Talianska.

Slávnostný prelet kombinovanej zostavy pripravuje Generálny štáb Ozbrojených síl SR so štátmi, v ktorých M. R. Štefánik pôsobil. Formáciu povedie slovenské letectvo symbolicky strojom talianskej výroby C-27 Spartan, za ktorým poletí dvojica najnovších stíhačiek Eurofighter Typhoon talianskeho letectva.

Nasledovať bude trio stíhacích lietadiel Mirage 2000, ktoré do pietnej zostavy nominovalo Francúzsko. Za nimi budú mať svoje miesto zástupcovia Českej republiky s dopravným lietadlom C-295 CASA v sprievode dvoch stíhacích strojov Aero L-159 Alca. Záver leteckej piety bude patriť opäť Slovensku a jeho trojici stíhačiek typu MiG 29.

“V sobotu o 13.00 táto spomienková zostava spoločne priletí k Bradlu, kde preletom vzdá poctu generálovi Štefánikovi a pozdraví účastníkov oficiálnej slávnosti. Odtiaľ potom naberie kurz na piešťanské letisko, kde sa v plnej sláve predvedie tisícom divákov na Festivale letectva,” informoval riaditeľ Festivalu letectva Piešťany Hubert Štoksa.

Účastníci pietnej spomienky na Bradle, ale aj diváci a návštevníci Festivalu letectva budú mať možnosť sledovať na let tejto formácie.

“Tým sa v maximálnej miere využije snaha a energia, ktorú letectvá štyroch krajín venujú, aby vyjadrili úctu i vďaku M. R. Štefánikovi. Ako on pred sto rokmi dokázal spájať tieto národy, tak sa teraz tieto národy spoja preňho,” dodal organizátor.

Zdroj: Tlačová správa – Festival Letectva Foto/Credit: Mariusz Prusaczyk