Na Zázračnom oriešku sa predstaví 18 rozprávok RTVS

Detská a odborná porota bude vyberať víťazov v súťaži rozhlasových rozprávok z dielne RTVS. Na prestížnom festivale Zázračný oriešok bude súťažiť 18 titulov, ktoré Slovenský rozhlas odvysielal v predchádzajúcich dvoch rokoch, ale aj dve úplné novinky, ktoré si poslucháči môžu vypočuť počas Vianoc.

Hlavnými organizátormi 10. ročníka festivalu Zázračný oriešok s podtitulom “Kniha v rozhlase – rozhlas v knihe“ sú Mesto Piešťany, Mestská knižnica mesta Piešťany a RTVS. Hlavným partnerom projektu je Fond na podporu umenia.  Jubilejný 10. Zázračný oriešok sa koná pod záštitou Ministerstva kultúry SR, veľvyslankyne Českej republiky v Bratislave Livie Klausovej a predsedu TTSK Jozefa Viskupiča.

Slávnostný program sa začne v utorok 22. mája a až do piatka 25. mája je v Piešťanoch a okolí pripravených množstvo podujatí. Deti a rodičia si napríklad vypočujú rôzne príbehy v podaní slovenských a českých autorov. Môžu sa porozprávať s tvorcami rozhlasových a animovaných rozprávok, zapojiť sa do tvorivých dielní s poprednými slovenskými ilustrátormi, či navštíviť divadelné predstavenia alebo premietanie animovaného seriálu. Súčasťou festivalu je aj viacero výstav. Na festival prídu známi spisovatelia Ján Uličiansky, Daniel Hevier, Roman Brat, Petra Nagyová Džerengová, Dušan Dušek, Ľubomír Feldek, ako i špičkoví ilustrátori Vlado Král, Daniela Olejníková, Martina Matlovičová, Bystrík Vančo, Peter Uchnár či Juraj Martiška.


Podrobný program festivalu Zázračný oriešok 2018 nájdete na tejto adrese.


Aktuálny ročník Zázračného orieška je spätý aj s významným jubileom – 100. výročím vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov. O to viac nás preto teší množstvo partnerov projektu z Českej republiky, ako aj českých tvorcov pre deti z rôznych oblastí, ktorých privítame v Piešťanoch. Budú to spisovateľky Iva Procházková či Lenka Rožnovská, ilustrátorky Karla KučerováAneta Holasová, rozhlasový redaktor Petr Šrámek, šéfredaktor vydavateľstva Albatros Petr Eliáš, ale aj český herec Petr Vodička, ktorý zasadne do kresla odbornej poroty.

Na festivale sa budú tiež udeľovať dve špeciálne ocenenia – Zvláštna cena RTVS výraznej rozhlasovej a umeleckej osobnosti, ktorá svojím celoživotným dielom ovplyvnila rozhlasovú dramatickú tvorbu pre deti a cena Literárneho informačného centra – Cena Márie Ďuríčkovej autorovi v oblasti detskej tvorby za významný umelecký prínos.

Každý ročník festivalu Zázračný oriešok má iného autora ceny. Cenu Zázračný oriešok 2018 vytvorila významná slovenská ilustrátorka Katarína Ilkovičová. Návštevníci Mestskej knižnice v Piešťanoch si budú môcť prezrieť j jej autorskú výstavu ako sprievodné podujatie festivalu.

Každý ročník Zázračného orieška navštívi okolo 4000 detí. „Je to festival, ktorý boduje svojou interaktivitou a takýmto spôsobom si môžeme spraviť prieskum, aký je vkus a myšlienkové nastavenie najmladších poslucháčov. Tieto poznatky potom využijeme v našej dramaturgickej práci pri koncipovaní ďalších programov. Aj vďaka rozhlasovým rozprávkam sa dozvedia o tom, že existuje Miguel de Cervantes, akí skvelí autori boli Pavol Dobšinský a Mária Ďuríčková, zoznámime ich s gréckou mytológiou, ale aj s najnovšími titulmi súčasných slovenských spisovateľov,“ priblížila vedúca Odboru vlastnej tvorby Slovenského rozhlasu Zuzana Belková.

Tohtoročnou novinkou je, že k dvom už zabehnutým súťažným kategóriám – monologické rozprávky a rozhlasové hry, pribudla tretia – hry pre deti. V každej z nich je šesť súťažných diel.

„V monologických rozprávkach sa venujeme nedávno zosnulej Libuši Friedovej, ale aj Ľubomírovi Feldekovi či Jánovi Uličianskemu. V kategórii rozprávkových hier je celé spektrum autorov literárnych predlôh, na základe ktorých vznikli rozprávkové rozhlasové tituly RTVS, cez Boženu Němcovú, Karla Jaromíra Erbena až po Pavla Dobšinského. V novej kategórii sme využili aj staršie nahrávky, napríklad hru Petra Glocka Pod zbojníckym klobúkom, ktorou sme si pripomenuli tohtoročné 190. výročie narodenia Pavla Dobšinského,“ uviedla dramaturgička Odboru vlastnej tvorby Zuzana Kolmosová.

Víťazov titulov v každej kategórií určí na základe ich počúvania osobitne detská a odborná porota. Prvú tvoria detskí čitatelia Mestskej knižnice mesta Piešťany a druhú odborníci z rôznych oblastí.

Medzi nimi bude i šéfdramaturgička Rádia Regina Mária Grebeňová-Laczová: „Rádio Regina ako rodinné rádio vysiela denne rozhlasové večerníčky, 60 veľkých takmer hodinových rozprávok a každý rok prináša premiérové rozprávky. Detskú tvorbu považujeme za veľmi dôležitú pre rozvoj tvorivosti, predstavivosti a fantázie najmenších poslucháčov, pre vytváranie ich hodnotového rebríčka. Vedie ich k vzťahu k literatúre, kultúrnemu slovu, komunikácii ako takej, ale rozprávky a hry ich tiež zabavia a obohatia o nové zážitky,“ poznamenala.

Slávnostné vyhlásenie výsledkov je naplánované na štvrtok 24. mája o 19.00 h.

Zdroj: Tlačová správa/Zázračný oriešok