05.12.2014 # 13:38 # 13:38

Na prvom zasadnutí rozhodnú poslanci aj o plate nového primátora

Mená nominantov do mestskej rady aj komisií zastupiteľstva sú už známe. Noví poslanci zložia slávnostný sľub vo štvrtok 11. decembra o o 14.00 h v kultúrno-spoločenskom centre Fontána. Jedným z ich prvých rozhodnutí bude výška platu primátora Miloša Tamajku.

Ten bol ešte ako mestský poslanec pred štyrmi rokmi proti návrhu, ktorý priznal Removi Cicuttovi plat vo výške 3 345 eur. Argumentoval aj tým, že niektorí primátori v podobne veľkým mestách zarábajú menej.

Plat primátora sa vypočítava z priemernej mzdy v národnom hospodárstve, ktorá je vynásobená koeficientom podľa počtu obyvateľov. Poslanci ho môžu navýšiť maximálne o 70 %. Podľa zákona ho musia prerokovať raz ročne.

Prvým bodom slávnostného zastupiteľstva je zloženie sľubu primátora a poslancov. Nasleduje voľba členov mestskej rady a komisií. Mená nominantov dnes v tlačovej správe zverejnila iniciatíva Spoločne pre Piešťany (SPP), ktorá má v novom mestskom parlamente nadpolovičnú väčšinu.

„Chceli sme osloviť širšie spektrum odbornej verejnosti a dať ľuďom, ktorí majú záujem posúvať naše mesto dopredu, priestor na realizáciu,“ citovala tlačová správa šéfa iniciatívy Tomáša Hudcoviča. Prihlásilo sa 46 záujemcov. Do komisií sa v prípade schválenia jednotlivých návrhov dostane sedemnásť z nich.

Poslanecký klub SPP tiež avizoval, že bude presadzovať, aby rokovania mestskej rady a komisií boli verejné. Materiály na ich rokovania majú byť dostupné na web stránke mesta.

Komisie posudzujú návrhy na uznesenia, ktoré sú potom predmetom rokovania mestskej rady a zastupiteľstva. Nemajú rozhodovaciu právomoc.

Návrhy na členov Mestskej rady a komisií, ktoré budú predložené na schválenie na ustanovujúcom zasadaní mestského zastupiteľstva:

Mestská rada: Tomáš Hudcovič, Juraj Brna, Jozef Malík, Eva Wernerová, Martin Cifra, Jozef Drahovský, Michal Hynek

Komisia pre legislatívu a právo: Michal Hynek – predseda (nezávislý), Ervín Paradi, Juraj Varga, Mária Vrbová, Daniela Suchánková, Matej Csenky, Andrej Polák

Komisia pre financie a podnikanie: Zita Bruncková – predsedníčka (nezávislá), Eva Juristová, Jozef Chudý, Patrik Petráš, Katarína Gonová, Igor Racík, Andrej Klapica (KDH)

Komisia pre výstavbu a dopravu: Remo Cicutto – predseda (nezávislý), Igor Bučenec, Svetozár Mocko, Ľubomír Streicher, Michal Veselý, Imrich Reichel, Igor Gloss

Komisia pre zdravotníctvo, sociálne veci a bývanie: Martin Cifra – predseda (nezávislý), Alena Heřmánková, Jarmila Staneková, Ján Krupa, Alena Štefková, Jozef Šimončič, Pavel Makovník

Komisia pre životné prostredie: Peter Jančovič – predseda (nezávislý), Hanka Dupkaničová, Božena Lehutová, Milan Koščál, František Bača, František Debre, Silvia Rusnáková

Komisia pre školstvo a mládež: Iveta Babičová  – predseda (SDKÚ-DS), Lukáš Mencl, Milada Selecká, Viera Mikesková, Ingrid Galková, Elena Bieliková, Jana Gonová

Komisia pre šport a rekreáciu: Jozef Drahovský – predseda (nezávislý), Stanislav Drabant, Ladislav Lacko, Marián Dubovský, Anemary Halmová, Jana Štefečková Beňačková, Juraj Brna (nezávislý)

Komisia pre kultúru a názvoslovie: Adriana Drahovská – predsedníčka (nezávislá), Petr Veverka, Pavol Pilař, Kornel Duffek, Vladimír Krupa, Dana Miháliková, Michal Fiala (nezávislý)

Komisia pre bezpečnosť a verejný poriadok: Ján Jánošík – predseda (nezávislý), Marián Bucko, Juraj Maco, Peter Müller, Katarína Blašková, Andrej Streicher, Ladislav Noskovič

Komisia pre stratégiu a rozvoj mesta: Peter Tremboš – predseda (nezávislý), Viliam Vavro, Michal Kubala, Denis Kristek, Miroslav Otčenáš, Eva Wernerová, Jozef Beňačka (nezávislý)

Komisia na ochranu verejného záujmu: Jozef Malík – predseda (nezávislý), Iveta Babičová (SDKÚ – DS), Andrej Klapica (KDH)

Text: Martin Palkovič Zdroj: Tlačová správa SPP Foto: TS/MP

 • Ficko

  Pan Valo sa vie stylovo obliect, alebo tam je za zachranara?

  • Mucha

   Nie je jedno, čo má oblečené? Nie je na módnej prehliadke. Je oblečený
   slušne, ako ho poznám, tak istotne aj čisto a či sa to hodí, alebo
   nehodí k tejto konkrétnej udalosti, je myslím šuma-fuk. Nie sú tam
   preto, aby dobre vyzerali. Ak by sme aj chceli tejto udalosti pripísať
   vyšší spoločenský status, tak keby sme šli do detailov a mali mať všetci
   prítomní páni obleky, tak v tom prípade dámy tiež nie sú najvhodnejšie
   oblečené…

 • Kamil

  Bratia poslanci čo Vám niečo uškodilo?
  Mesto má 2 volebné obvody a samozrejme že v rade to musí byť proporcialne.Počet hlasov nerozhoduje.
  ROZHODLO UMIESTNANIE v tom ktorom OBVODE.
  Férove takto no nie správne by to bolo keby bol jeden obvod!
  napr pre p. Drahovského -v parlamentných voľbách rozhoduju tzv preferenčné hlasy niekto ich dostane 100 tisíc a niekomu z inej strani stačí pár tisíc a mandát ma taký istý..
  Napr ak by tam mal 2 obvod ktorý má možno aj voličov menej napr o tých pár stoviek ktoré im chýbali k umiestneniu.
  Toto nie je fer a pred voľbami ste všetci boli fér.
  Veľmi dôležitá je aj odbornosť čo napr ked tam budete všetci zmrzlinári resp politologovia a nikto nebude vedieť napočítať do 10 sorry .Ako budete radiť primátorovi ? ako sa varába orechová zmrzlina?

  • Jozef Drahovský

   Kamil, to o zmrzlinároch je dobré. Myslím si, že uvedený návrh spĺňa toto kritérium, takže nevidím dôvod, prečo ho tu uvádzate.
   K rozdeleniu podľa počtu hlasov resp. proporcionálne podľa obvodov len toľko. Uvažovali sme o oboch variantách, nakoniec sme sa rozhodli pre túto, pretože otázka znie: Aký je dôvod vytvorenia obvodov? Aby daný zvolený poslanci zastupovali len tento obvod? Odpoveď myslím si, že by mala byť NIE. Aj ja sa necítim ako zástupca obvodu, v ktorom som kandidoval, ale ako zástupca všetkých občanov Piešťan, aj Kocuríc. Je teda vytvorenie obvodov na to, aby boli v zastupiteľstve zastúpený občania aj z inej časti Piešťan? NIE, veď kandidovať môžete v ktoromkoľvek obvode. To, že som kandidoval v jednotke bolo moje rozhodnutie, pretože tu mám trvalý pobyt a nevidel som zmysel v tom špekulovať, kde kandidovať. Aj keď dosť veľká časť ľudí, ktorí ma chceli voliť (a kvôli dvojobvodovosti nemohli) bývajú práve v dvojke. Takže možno by som v dvojke mal viacej preferenčných hlasov ako píšete. Ale to je len možno. Toto je môj pohľad na vec, prečo ja podporujem takúto nomináciu do Rady.

   • Kamil

    Ďakujem za odpoveď
    môj a možno aj pohľad iných je takýto:
    alebo aj naopak možno v dvojke by ste vôbec neuspeli a Vaša iniciatíva by nemala nadpolovičnú väčšinu čo môže/nemusí/! byť aj valec Idka2.
    Netvrdím je to tak musí byť , len z princípu sa to môže stať!
    Predtým boli 4 obvody a prežili sme .Teraz 2 a niekomu je možno aj 1 veľa a možno v budúcnosti sa dohodnete že voliť sa nemusí vôbec načo ušetríme nech sme doživotne ako cár.
    Ja Vás vôbec nepoznám sory nevolil by som Vás pritom nič proti Vám nemám no mám právo slobodnej voľby a viac poslancov z 2 ky som poznal osobne z ich pôsobenia bol bližšie k svojim voličom.A ako volič by som rád videl v rade tých najlepších v 2 ke, ktorých som mal šancu voliť proporcionálne navyše ked počet voličov v obvodoch nie je rovnaký čo nie je kóšer /podľa počtu hlasov/.Je to účelový výklad a z pozície sily.
    Presne na Slovensku známe len inak povedané „VYHRAJTE VOĽBY A MôŽETE VŠETKO“ poznáte to ?
    Ak ste si boli istý že v 2 ke uspejete mohli ste ísť na istotu a tam kandidovať ak je to možné .
    Osobne vás ani nepoznám ako tisíce iných no rád by som Vám doporučil aby ste nezačali populisticky navrhovať znižovať počet poslancov dole pretože to je systémovo korupčne veľmi nebezpečné a môže to byť veľmi drahé riešenie tak ako keď niekto zadlži mesto do budúcna populistickými investíciamai s nerealnou návratnosťou a na čo sa príde až ked bude treba cvakať realne.
    Už Bolek Polívka pri kolotoči povedal „Já si Vás teť všechny koupim“napr. v tom je čaro demokracie že všetkých si oligarchistická spoločnosť nedokáže nikdy kúpiť.Pamätajte aj na toto.

X