Na Festival letectva prídu aj akrobati zo Švajčiarska na historických strojoch

Prvými potvrdenými účastníkmi piešťanského Festivalu letectva sú členovia akrobatickej skupiny P-3 Flyers. Podujatie sa uskutoční 4. a 5. mája na piešťanskom letisku.

„Jedinečné spojenie leteckej histórie a skupinového akrobatického lietania – to je švajčiarska formácia P-3 Flyers,“ chvália prvých potvrdených účastníkov organizátori Festivalu letectva na webovej stránke tohto podujatia.

Skupina lieta na lietadlách, ktoré v povojnovom období slúžili hlavne na výcvikové účely švajčiarskych vzdušných síl. Dnes už ide o historické stroje Pilatus P-3.

P-3 Flyers debutovali v roku 1996 skupinovým preletom dvoch lietadiel. O päť rokov neskôr sa uskutočnila prvá oficiálna ukážka trojice. Na začiatku sa švajčiarski letci prezentovali hlavne jednoduchými preletmi dvoj až trojčlennej formácie lietadiel. To im však nestačilo a tak prišlo k rozhodnutiu pripraviť a nacvičiť skutočnú leteckú skupinovú akrobaciu v zostave štyroch strojov.

V roku 2003 získala skupina oficiálnu autorizáciu švajčiarskeho úradu pre civilné letectvo – oprávnenie pre tento druh leteckých vystúpení. Piate lietadlo pribudlo do skupiny v roku 2006, čo umožnilo lietanie v náročnejších zostavách s komplexnou choreografiou. Od roku 2007 sú všetky lietadlá vybavené generátormi dymov.

Okrem Švajčiarov sa majú na Festivale letectva predstaviť so svojimi strojmi aj piloti z Francúzska, Talianska a Českej republiky. Podľa predsedu Trnavského samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča príde do Piešťan akrobatická špička z týchto krajín. „Budeme mať možnosť vidieť zaujímavých pilotov a zaujímavé stroje z krajín, v ktorých pôsobil Milan Rastislav Štefánik,“ povedal župan v Trnavskom rádiu.

Celé podujatie bude venované M. R. Štefánikovi. Uskutoční sa totiž v termíne, kedy si Slovensku bude pripomínať 100. výročie jeho tragickej smrti.

Text: Martin Palkovič Zdroj: festivalletectva.sk Ilustr. foto/Credit: Andrew Palmer