Na benefičnom koncerte zahrajú miestni umelci, súčasťou akcie je voľný bazár

V sobotu sa v piešťanskom Kursalone a na terase reštaurácie ŽiWELL uskutoční Charitatívny koncert pre Ukrajinu. Jeho súčasťou bude voľný bazár oblečenia, športových potrieb, hračiek, obuvi a vecí do domácností, ktorý je otvorený pre všetkých ľudí z Piešťan a okolia. Na podujatí tiež nájdete informačný hotspot, kde sa ľudia z Ukrajiny dozvedia informácie ohľadom dávok v hmotnej núdzi, doučovania slovenského jazyka či doplnkového trávenia voľného času pre deti a mládež a podobne. V kultúrnom programe sa môžete tešiť na miestnych umelcov ako Luke Mizmor, Mario Glamis Zeman, Wannes, Cup of Tea či Noel McCarthy.

„Vojna u nášho suseda vyhnala z domovov veľké množstvo ľudí, z ktorých niekoľko stoviek skončilo aj v Piešťanoch. Samospráva, štátna správa a dobrovoľníci sa snažia pomáhať od samého začiatku. Radi by sme podporili tieto aktivity morálne aj materiálne benefičnou akciou,“ hovorí Aurel Rusnák z Piešťanského pivovaru ŽiWELL.

ŽiWELL Kursalon venuje desať percent zo sobotňajšej tržby občianskemu združeniu Úsmev pre druhých z Piešťan, ktoré sa angažuje v pomoci pre utečencov z Ukrajiny.

„Zároveň pozývame ostatné prevádzky v Piešťanoch, aby sa do takejto formy pomoci pridali,“ vyzýva ostatných podnikateľov na území Piešťan Aurel Rusnák. Občianske združenie z vyzbieraných peňazí podporí sociálne slabšie rodiny z Ukrajiny, ktoré nemajú pravidelný prístup k strave.

„V rámci tejto aktivity spolupracujeme s viacerými organizáciami i štátnou správou, ktorá nám vybrané rodiny odporučí,“ vysvetľuje Miro Béreš z občianskeho zduženia Úsmev pre druhých a dodáva: „Následne im zabezpečíme platobnú kartu s určitým kreditom, ktorý im pomôže dofinancovať náklady na potraviny. Verím, že podobný systém, ktorý pilotne overujeme, budeme vedieť v budúcnosti použiť aj pre ďalšie rodiny v núdzi.“

Na tento typ pomoci môžu prispieť aj ostatní obyvatelia Piešťan a okolia zaslaním príspevku na transparentný účet združenia SK6183300000002201901226 alebo naskenovaním QR kódu z plagátu.

 

Voľný bazár začne v sobotu o 15.00 h, veci môžete priniesť už v piatok

Súčasťou akcie je bazár oblečenia, obuvi, športových pomôcok, hračiek či vecí do domácnosti. „Bazár každoročne organizujeme koncom novembra, pre covid-19 bol zrušený. Dnes však je dopyt po jarných a letných veciach najmä od Ukrajincov, pretože pri úteku z domova si väčšinou pobrali zimné veci, čo bolo v danom čase logické. Voľný bazár je dostupný úplne pre každého, víziou je recyklácia samotných vecí, ktoré doma máme a nepoužívame – inde by však tieto veci mohli byť viac využité,“ vysvetľuje  Miro Béreš.

Podľa jeho slov sa tiež rozvíja komunitné povedomie, kde si ľudia vzájomne pomáhajú a navzájom sa spoznávajú. Darcovia môžu veci nosiť do priestorov Kursalonu na Beethovenovej 5 v Piešťanoch už v priebehu piatka, kde ich poobede a navečer vytriedia dobrovoľníci. Tí budú prítomní aj počas soboty. Navyše sa vo vnútornej sále vytvorí informačný hotspot, ktorý bude miestom na informácie pre ľudí z Ukrajiny.

„Prídu zástupcovia ÚPSVaRu, ktorí vysvetlia možnosti ohľadom dávok v núdzi, zástupcovia mesta, ktorí poskytnú komplexné informácie ohľadom začlenenia sa do spoločnosti či ľudia z organizácií, ktorí pomáhajú napríklad s doučovaním slovenčiny,“ dodáva M. Béreš. „Počas prestávok medzi prvými dvoma koncertmi spravíme krátke rozhovory s ľuďmi, ktorí mnohé zbierky iniciujú a v našom meste pomáhajú. Myslím si, že spoločnosť sa potrebuje spájať a hľadať si k sebe cestu, a preto som vďačný chalanom z pivovaru, že prišli s takouto milou iniciatívou. Verím, že sa zapojí mnoho firiem a organizácií, minimálne svojou účasťou a zažijeme pekné jarné popoludnie.“

Na koncert pozývajú aj samotní hudobníci. „Sme radi, že môžeme byť súčasťou takejto akcie a tešíme sa na vás. Verím, že si užijeme pekný deň,“ uzatvára Lukáš Piešťanský z kapely Cup of Tea.

Tlačová správa – Úsmev pre druhých

Foto: FB/Cup of Tea