Možnosť vyplniť dotazník o MHD o pár dní končí

Radnica chce zistiť podrobnosti o pohybe obyvateľov v rámci mesta, dotazník však v poštovej schránke našiel málokto. Je možné vyplniť ho aj cez internet, ale už len do piatka 2. februára.

Dopravno-sociologický prieskum je súčasťou projektu optimalizácie mestskej autobusovej dopravy, ktorý pripravuje košická firma Ecoten. Mesto za túto službu zaplatí 48-tisíc eur. Malo tiež zabezpečiť distribúciu dotazníkov obyvateľom, mnohí ich však vo svojich schránkach nenašli.

Na otázku, ako formou distribúcia prebiehala, nevedel prednosta mestského úradu Eduard Strapatý poslancom na pondelkovom rokovaní mestskej rady odpovedať. Ak sa vráti málo vyplnených dotazníkov, môžu byť údaje o pohybe ľudí v rámci mesta skreslené. „Účasť je dobrovoľná, avšak úspešnosť prieskumu závisí od počtu zapojených osôb a kvalite vyplnenia dotazníkov,“ píšu autori prieskumu.

Každý, kto sa chce ešte zapojiť, má do piatka 2. februára vyplniť dotazník aj cez internet. Dostupný je na tejto adrese.

Na základe výsledkov prieskumu, ale i ďalších vstupných údajov, navrhne Ecoten umiestnenie zastávok mestskej autobusovej dopravy, trasy jednotlivých liniek i frekvenciu jednotlivých spojov.

Cieľom optimalizácie autobusovej dopravy je znížiť náklady a súčasne zlepšiť kvalitu dopravnej obsluhy. Súčasný systém vznikol ešte v roku 2003 na pôde Výskumného ústavu dopravného v Žiline. Ročne si táto služba vyžiada z mestského rozpočtu okolo 400-tisíc eur.

Text a foto: Martin Palkovič