Ľudové plastiky zo zbierky Kornela Duffeka

Dom umenia pozýva na slávnostnú vernisáž výstavy Ľudové plastiky zo zbierky Kornela Duffeka, ktorá pripomenie tohto vzácneho človeka. V hudobnom programe vystúpia Dáša Libiaková a Peter Jankech. Vernisáž sa uskutoční v pondelok 6. mája o 17.00 h vo výstavnej sieni Domu umenia.

Kornel Duffek bol hudobný pedagóg, ochranca prírody, znalec umenia a dlhoročný šéfredaktor časopisu Revue Piešťany. Narodil sa 1. júla 1938 v Galante. Študoval na Štátnom konzervatóriu v Bratislave a potom pôsobil na Základnej umeleckej škole Piešťany.

Od roku 1966 bol členom redakčnej rady magazínu, ktorý neskôr vychádzal pod názvom Revue Piešťany. Neskôr sa stal jeho šéfredaktorom a zárukou kvalitného obsahu. Aj preto s nevôľou prijal rozhodnutie nového vedenia mestského úradu o zmene periodicity tohto časopisu, ktorý následne v podstate zanikol.

Ako milovník prírody sa tiež angažoval v oblasti ochrany životného prostredia, bol členom mestského zastupiteľstva a v prvej polovici 90. rokov aj viceprimátorom.

Z jeho podnetu vznikla knižničná edícia Bibliotheca Pescana, v ktorej vyšlo aj vďaka jeho podpore niekoľko významných kníh mapujúcich históriu Piešťan a okolia v rôznych oblastiach.

Za jeho aktivity mu primátor Remo Cicutto udelil v roku 2004 ocenenie Kultúrna osobnosť, neskôr získal aj Cenu mesta Piešťany a Pamätnú medailu predsedu Trnavského samosprávneho kraja.

Kornel Duffek zomrel 26. januára 2018 vo veku nedožitých 80 rokov.

Text a foto: Martin Palkovič