Lodenica oslávila 20. narodeniny s Nohavicom, Filipovou aj s The Sweet

Obľúbený festival v autocampingu Lodenica odštartoval legendárny Jaromír Nohavica. Pesničkár, skladateľ, textár, gitarista a hráč na heligónke ponúkol divákom v dvojhodinovom koncerte svoje najväčšie hity.

„Tešil som sa a som veľmi rád, že som sa sem dostal a že som tu mohol spievať. Po tých desiatich rokoch mám na Lodenicu nádherné spomienky a dnes sa mi potvrdilo, že je to proste čarovné miesto a úžasní ľudia. Hralo sa mi nádherne. Počúvam veľa muziky a Slniečko patrí medzi tie, ktoré mám proste rád. Majú výborné pesničky, sú to skvelí muzikanti a to stačí k tomu, aby mi to urobilo veľkú radosť. Takže som rád, že sme sa tu stretli a že sme si dokonca mohli s Petrom aj zaspievať. Bol to veľký zážitok, moje leto sa končí týmto nádherným koncertom,“ povedal sa Jaromír Nohavica.

Nohavica prekvapil skladbami s lídrom skupiny Slniečko Petrom Remišom. Spoločne zaspievali súbežne po česky a slovensky Nohavicovu pesničku U nás na severu. Nohavica sa potom pridal zasa k Slniečku pri skladbe Sokolovc“ – Kroměříž.

Záver prvého večera patril českej skupine Jelen na čele s gitaristom a spevákom Jindrom Polákom.

Druhý festivalový deň naštartovali speváčka Janais, Hrdza, Szidi Tobias, česká skupina Cop a IMT Smile. Potom patrilo pódium kapele Hop Trop a legende Františkovi Nedvědovi a The Break.

„Na Lodenici hrám hádam už desiatykrát, chodíme sem pravidelne, každý rok. Cítime sa tu veľmi dobre. Všetko prebehlo tak, ako malo, veľmi príjemne,“ skonštatoval hudobník František Nedvěd.

Piatkový večer rozohnili fanúšikov skvelé koncerty kapiel Hex a Volnij Don. V sobotu doobeda si návštevníci na Lodenici po prvýkrát mohli zabehať na špeciálnom Lodenica Run, na ktorý sa prihlásilo vyše 120 bežcov.

Tretí deň poznačilo festival upršané počasie. Line-up na hlavnom pódiu tvorili kapely Belasí, Bukasový masív a Pavol Hammel. ktorý má na konte vyše tri desiatky albumov a kompilácií, najnovšie výberovku The Best Of Prúdy.

„Dnes to bolo také daždivé. Povedal som si, ja to vydržím, ľudia vydržali tiež a to je úžasné. Opäť sa mi potvrdilo, že tá spätná väzba od publika na každom koncerte funguje. Chystáme teraz turné so skupinou Prúdy a úprimne sa teším, lebo zopár koncertov už sme odohrali aj s novým basgitaristom. Je to úžasné, dobre to šlape, ľudia to prijímajú. Teraz sa už len postavím na pódium a skúsim presvedčiť ľudí, že tých 50 rokov na scéne nebolo len tak…“ prezradil Pavol Hammel.

Po troch rokoch sa na Lodenicu vrátila Lenka Filipová. Speváčka, skladateľka a gitaristka zaspievala hity Prý se tomu říká láska, Za všechno může čas či Zamilovaná.

„Dnes bola hrozná cesta, prietrž, dážď, brodili sme sa vodou. Aj koncert je náročnejšie hrať v daždi, lebo gitary neladia, nasávajú vlhkosť, prsty sa vôbec nekĺžu. Ale ľudia boli fantastickí, tí ma opäť dostali,“ tešila sa Lenka Filipová.

Sobotnajším headlinerom bola anglická glamrocková legenda The Sweet. Jediným pamätníkom a zástupcom z úspešnej zostavy je dnes Andy Scott. Na Lodenici odpálili hity Block Buster, Love Is Like Oxygen, Fox On The Run a Balroom Blitz.

„Bolo to vlastne spievanie v daždi, pódium bolo ale našťastie suché. Skvelí fanúšikovia a milí ľudia –  spievali, tlieskali, tancovali a usmievali sa. Hráme na Slovensku často a veľmi radi, milujeme vaše publikum,“ neskrýval nadšenie spevák kapely The Sweet Peter Lincoln.

Skupiny Kamelot, Ivan Mládek a Banjo Band a Čechomor kvôli prudkému dažďu už nevystúpili. Počas troch dní ponúkla Lodenica program na troch pódiách. Okrem hlavnej Lodenica scény pripravili organizátori Lodenička scénu a Komornú scénu! Festival mal super gastrozónu a nechýbali ani rôzne atrakcie pre deti. Ako vždy bola Lodenica dokonalým záverom festivalovej sezóny.

Text: Tlačová správa/Festival Lodenica Foto: Martin Palkovič