Kurz pre cyklistov aj nočná jazda, Európsky týždeň mobility bude pestrý

Bratislavská cyklokoalícia naučí piešťanských cyklistov, ako sa správať v problematických križovatkách. Reč bude aj o vzájomnej ohľaduplnosti, deti absolvujú autoškôlku a sériu podujatí ukončí cyklojazda cez nočné Piešťany. Európsky týždeň mobility začína 16. septembra.

Témou aktuálneho ročníka je Bezpečná chôdza a cyklistika so sloganom Prejdime sa spolu. Dôraz bude kladený na bezpečnú chôdzu a jazdu na bicykli, ako aj na ich výhody pre zdravie a životné prostredie.

Európsky týždeň mobility umožňuje mestám a obciam vyskúšať si alternatívy trvalo udržateľnej dopravy. Každoročne sa do tejto aktivity zapája viac sídel z rôznych krajín, v minulom roku to bolo až 54 krajín a takmer 2 800 samospráv.

Veľa sa toho bude diať aj v Piešťanoch. Deti sa môžu tešiť napríklad na tvorivé dielne a dospelí na kurz defenzívnej jazdy.

Jeho cieľom je naučiť sa, ako výšiť svoju bezpečnosť na bicykli v meste. Odborníci z Bratislavskej cyklokoalície poskytnú účastníkom rady a tréning priamo v uliciach. Začínajúci aj pokročilí cyklisti sa dozvedia, ako predchádzať tradičným chybám a vyhnúť sa nebezpečným situáciám.

V rámci Európskeho týždňa mobility na niekoľko hodín uzavrú parkovisko na Námestí SNP pred mestským úradom a bývalou budovou SPŠE, aby sa tam mohli uskutočniť cyklotrhy a tiež akcia Deti v pohybe.

Séria podujatí ukončí v piatok 20. septembra nočná cyklojazda. Mestská autobusová doprava bude v tento deň zadarmo.

Pondelok 16. 9. 2019

13.30 h  CYKLISTICKÉ PRETEKY – CESTA OKOLO SLOVENSKA
Literárno-výtvarný workshop ku knihe Zuzany Šinkovicovej Myšiak Samuel a jeho cesta okolo Slovenska na bicykli. Miesto: Mestská knižnica, Školská 19

Utorok 17. 9. 2019

17.30 h: VZÁJOMNÁ OHĽADUPLNOSŤ ÚČASTNÍKOV CESTNEJ PREMÁVKY
Beseda s Petrom Klučkom, národným cyklokoordinátorom Slovenska, MDVSR. Miesto: Piešťanské informačné centrum, Pribinova ul.

Streda 18. 9. 2019

10.00 h: LEGENDY ČESKÉHO ŠPORTU
Komentovaná prehliadka výstavy „Život v obrazech“spojená s tvorivým workshopom. Miesto: Mestská knižnica, Školská 19

17.30 h: KURZ DEFENZÍVNEJ JAZDY. Nauč sa, ako zvýšiť svoju bezpečnosť na bicykli v meste. Povinná registrácia: prihlasovací formulár: http://tiny.cc/piestany Miesto: Námestie slobody

Štvrtok 19. 9. 2019

9.00 – 16.00 h: CYKLOTRHY.  Prezentácia spoločností zaoberajúcich sa predajom, prenájmom, servisom bicyklov a iných ekologických dopravných prostriedkov
Miesto: Parkovisko na Námestí SNP – pred MsÚ

8.30 – 13.00 h: PIEŠŤANSKÉ DETI V POHYBE. Celodenný program Centra voľného času AHOJ
Miesto: Parkovisko na Námestí SNP – pred SPŠE

Piatok 20. 9. 2019

MHD ZDARMA pre všetkých cestujúcich po celý deň
PIEŠŤANSKÁ NOČNÁ CYKLOJAZDA. Každý účastník dostane atraktívne darčeky
Zraz účastníkov: Námestie slobody o 19.30 h

Zdroj: piestany.sk