Kraj predpokladá pokles cestujúcich v autobusoch, linky chce redukovať

Pri prerokovaní krajského rozpočtu župan Tibor Mikuš informoval, že sa obáva ďalšieho poklesu cestujúcich na linkách, ktoré dotuje Trnavský samosprávny kraj. Úrad TTSK preto bude hľadať spôsoby, ako redukovať spoje, ktoré sú nevyužívané.

Od polovice decembra nepremáva takmer dvesto spojov, ktoré v priemere využívalo menej ako osem ľudí. Väčšinu z nich zabezpečovala SAD Trnava, škrty sa preto dotkli aj piešťanského regiónu. Tibor Mikuš na decembrovom zasadnutí krajského zastupiteľstva naznačil, že by mohli pokračovať.

„Úhrada straty za výkony vo verejnom záujme, to znamená aj za nevyužívané autobusové spoje, nám narástla z 9,9 mil. na 12,5 mil. eur,“ povedal poslancom. Za posledné štyri roky pritom štatistiky zaznamenali asi 15 % úbytok cestujúcich a ten by mal podľa odhadov pokračovať. Náklady na dopravnú obslužnosť však stále rastú, za štyri roky sa zvýšili o 13 %.

„Musíme hľadať spôsoby, ako redukovať spoje, ktoré sú nevyužívané, ale hľadať aj spôsoby ako pomôcť obciam, aby sa najmä starší ľudia dostali tam, kam potrebujú,“ dodal Tibor Mikuš.

Náklady Trnavského samosprávneho kraja za posledné štyri roky stúpli z 21,5 mil. eur na 24,1 mil. eur. Podľa župana je pokles počtu cestujúcich jedným z rizík, s ktorými sa kraj bude musieť v nasledujúcom roku vysporiadať.

Text a foto: Martin Palkovič