27.06.2019 # 09:48

Kovové časti Kolonádového mosta budú tyrkysové

Inzercia

Pôvodná farba navrhnutá architektom Emilom Bellušom bola odlišná od súčasnej svetlomodrej. Potvrdili to sondy, na základe ktorých bude Kolonádový most po rekonštrukcii tyrkysový.

Informácia o farbe okenných rámov a zábradlia, ktorú pred dvoma týždňami zverejnila radnica, nebola presná. Pre portál zpiešťan.sk to potvrdil autor projektu rekonštrukcie Kolonádového mosta Bohuslav Pernecký: „Pôvodná farba kovových častí mosta (rámy okien, zábradlia) navrhnutá jeho autorom bola odlišná od dnešnej svetlomodrej. Zjednodušene sa dá hovoriť o zelenej, ide však skôr o odtieň tyrkysovej.“

Originálna farba bola podľa jeho slov nájdená sondami pod súčasnými nánosmi. Odsúhlasili ju odborníci z Krajského pamiatkového úradu Trnava, ktorí na rozsiahlu opravu tejto národnej kultúrnej pamiatky dozerajú.

„Priebežne v rámci kontrolných dní stavby bude zadefinovaná aj v nomenklatúre RAL,“ dodal architekt B. Pernecký.

Údiv nad farbou okenných rámov vznikol podľa jeho slov aj pri rekonštrukcii Poštového a telegrafného úradu Piešťany.

„Keď sme navrhovali rekonštrukciu pošty, okná na budove mali rámy v kombinácii hnedej a slonovej kosti. Pamiatkari vtedy upozornili, že podľa sond bola pôvodná farebnosť rámov červená. Zdalo sa to neobvyklé, tiež to vyvolalo údiv, ale rešpektovali sme pôvodný zámer autora a dnes červené rámy okien neodmysliteľne k tejto budove patria,“ vysvetlil B. Pernecký.

Autorom Poštového a telegrafného úradu Piešťany je taktiež Emil Belluš. Jeho ďalšou stavbou v Piešťanoch je bývalá budova Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej na Námestí SNP, ktorá pôvodne slúžila ako okresný úrad.

Rekonštrukcia Kolonádového mosta začala 12. júna a má trvať najviac 15 mesiacov. Jednej z najlepších ukážok funkcionalistickej architektúry na Slovensku vráti konštrukčnú čistotu a krištáľovú priehľadnosť.

Text a foto: Martin Palkovič

X