Komorná scéna na festivale Lodenica bude o objavovaní nových mien

Fanúšikovia country, rockovej či folkovej piesne sa aj tento rok stretnú na festivale Lodenica. Okrem hlavného pódia je veľmi obľúbená Komorná scéna, ktorej hlavným poslaním je poskytovať priestor umelcom a zoskupeniam komorných a akustických žánrov. Popri už osvedčených stáliciach sa na scéne každý rok objavujú nové mená a inak tomu nebude ani tento rok.

„Podarilo sa nám opäť posunúť dramaturgiu Komornej scény na vyššiu úroveň. Už vo štvrtok 29. augusta začne od 18:00 skupina Friendi zoskupená okolo speváka, autora a gitaristu Stana Granca, známeho zo skupiny Country Limit Club, a bude hrať echt folkové songy, ktoré na Lodenici ešte nezazneli. Po rokoch strávených v zahraničí sa na slovenské pódiá vracia aj Mário Zeman, ktorý v minulosti pôsobil v skupine Glanis. Mário nedávno dokončil svoj vlastný autorský album, ktorý príde predstaviť piešťanskému publiku,“ predstavuje program dramaturg Lodenice František Grebeči.

Po niekoľkých rokoch sa na pódiu Komornej scény opäť predstaví aj pesničkár s čistým hlasom, srdcom a dušou, Janko Majerčík. V poslednom období síce hráva so skupinou Tosuoni, no na Lodenici sa predstaví vo svojej typickej pesničkárskej podobe. Svoju premiéru zažije vo štvrtok aj skupina Bez Pardónu s vynikajúcou speváčkou Beátou Cipovou, ktorá predstaví šansóny Rie Ferčákovej v novej podobe.

„A aká by to bola Lodenica bez Slávka Janouška? Táto česká žijúca legenda patrí medzi najaktívnejších pesničkárov z pohľadu koncertovania a hlavne tvorby. Organizuje textárske tvorivé dielne, na ktorých vzniká množstvo kvalitných piesňových textov, ktoré bývajú základom Slávkových albumov. Na konci novembra 2018 mu vyšlo najnovšie CD s názvom „Tohle je vzkaz“, ktoré rád predstaví vo svojom bloku spolu so svojimi tradičnými spoluhráčmi – gitaristom Lubošom Vondrákom a Láďou Zítkom – hráčom na ústnu harmoniku. Láďa sa neskôr ešte predstaví aj vo svojom samostatnom bloku ako pesničkár. Na návštevníkov čaká vo štvrtok ešte jedno prekvapenie, ktoré určite ocenia,“ s úsmevom prezrádza František Grebeči.

Piatkový program sa začne od 11:00 klasickou textárskou tvorivou dielňou pod vedením Slávka Janouška. Dielňa je otvorená všetkým textárom a aj tým, ktorí by sa tomu chceli začať venovať, no nevedia ako. Pre najmenších si hneď popoludní, pripravil pesničkár Miro Jilo Šmilňák Pesničkohry pre deti, na ktorých sa deti a ich rodičia určite dobre zabavia.

„Oficiálny program na Komornej scéne otvorí zvolenská skupina Dollar. Názov skupiny vám nemusí veľa hovoriť, no vedzte, že skupina je zložená z vynikajúcich muzikantov, z ktorých možno spomenúť Daniela Axmanna – harmonikára skupiny PaciPaciFik. Vody introvertného spálňového fetiš folku rozčerí Plyš, po ktorom sa predstaví sólovo Illdikó Kali alias Ika Kraicová. Tú budú mať možnosť návštevníci festivalu zažiť aj na hlavnej scéne s formáciou Romanika. Ženský popoludňajší blok uzatvorí šarmantná Lucia Briestenská. Podvečer bude opäť patriť tradičnejším tramp-folkovým zoskupeniam a to skupine PeLaMi z Topoľčian, ktorej členovia v minulosti vystupovali pod značkou Pohoda. Po nich sa predstaví skupina Katea. Zvykli sme si, že na pódiach Lodenice v posledných rokoch vídavame skvelého multiinštrumen-talistu a speváka Petra Luhu. Tentokrát príde odohrať koncert s pesničkárom a spevákom Futurlove Sibandom pochádzajúcim zo Zimbabwe. Veľké hlasy a veľké piesne po nich prinesie Divozel vo vynovenej zostave,“ pozýva František Grebeči.

Pri pohľade do minulosti si organizátori uvedomili, že spomedzi akustických žánrov na Komornej scéne ešte nezaznel jeden z najikonickejších a tým je flamenco. Skupina Ponte Pardo je pripravená zahrať a roztancovať návštevníkov Komornej scény. Nemožno opomenúť najväčšieho folkového dobráka Montyho, ktorý sa predstaví opäť so svojou Nekapelou. Finále piatkového programu bude patriť žijúcej folkrockovej legende Edovi Klenovi a jeho vysoko energetickým Klenotom.

„Sobota prinesie na Komornej scéne od 14:00 nové mená. Ako prvá vystúpi bratislavská folk-rocková formácia IC Band, ktorú vzápätí vystrieda zoskupenie Hmlisto. Kvalitný brnenský folk-pop reprezentuje skupina Nevermore & Kosmonaut, zoskupená okolo Michala Šimíčka – Kosmiho, ktorý je textárom a spevákom kapely. Pesničkárka Lýdia Novotná je Lodeničiarom dobre známa. Na Lodenici zahrá Peter Petiar Lachký, jeden zo zakladateľov Komornej scény Lodenice. Modré farby bluegrassu príde tento rok hájiť skupina Endless Road. Východňarské blues naservíruje skupina Octopus. Na nich nadviaže vzápätí moderátor Komornej scény, pesničkár Peter Janků so svojou Pridanou hodnotou. Večerný hlavný program bude patriť čoraz populárnejšej skupine Janais, po ktorej vystúpi veľmi osobitý, charizmatický kanaďan Shaun Fergusson. O vyvrcholenie programu sa postarajú dve lodeničiarské stálice a to skupiny DeArt a Lekra,“ uzatvára František Grebeči.

Program hlavnej scény festivalu Lodenica je nasledovný:

ŠTVRTOK 29.8. 2019

TE Band

Pacipacifik

BPT Zlín

Spirituál Kvintet

Wabi Daněk Memory

Vlasta Redl

PIATOK 30.8. 2019

Bijouterier

Banjo Band Ivana Mládka

Kamelot

Věra Martinová

Pavel Žalman Lohonka

Fleret

Gladiator

Čechomor

Arzén

SOBOTA 31.8. 2019

Buttons

Edo Klena a Klenoty

Romanika

Bukasový masív

Jan Vančura a Plavci

František Nedvěd a Tie Break

T-Rex

Allan Mikušek

Slniečko

Zdroj: Tlačová správa festival Lodenica