Jarné remeselné trhy vyvrcholia pálením Moreny

Vítanie jari, veľkonočné trhy, ľudová hudba aj folklór to všetko a ešte oveľa viac ponúknu nové jarné trhy v Piešťanoch. Tradičné zvyky zavítajú na Námestie slobody počas prvého aprílového víkendu.

Cieľom podujatia, ktoré sa v kúpeľnom mesta koná prvýkrát, je dať do pozornosti ľudové tradície, vyzdvihnúť prácu remeselníkov aj úctu k odkazu našich predkov v podaní folklórnych súborov. Jarné trhy organizujú  Agentúra Crea, B&R Group, Mesto Piešťany, MsKS a o výzdobu nie len trhov ale aj mesta sa postarajú  Služby mesta Piešťany.

Trhy odštartujú tradičnou aj modernou kuchyňou spolu s dobrou hudbou v piatok 5. apríla kedy sa o skvelú zábavu postará Ľudová hudba Andreja Zahorca z Bratislavy.

Remeselníci rozložia svoje stánky na Námestí slobody v sobotu 6. apríla o 10.00 h. Deti aj dospelí sa môžu tešiť na celodenný workshop zameraný na pletenie prútia. Pre najmenších bude pripravená kreatívna tvorivá dielňa a o dobrú náladu sa postará harmonikár.

Na pódiu sa postupne predstavia členovia folklórnych skupín Povoja, Bojniaci a Borovienka.

V nedeľu 7. apríla začnú remeselné trhy v rovnakom čase. Nebudú chýbať tvorivé dielne ani maľovanie na tvár. V kultúrnom programe sa predstaví rodina Hlbockých.

Vyvrcholenie celého podujatia bude v réžii folklórnych súborov Žito a Krakovanček. Folkloristi predvedú jarné zvyky, spevy a tance s Morenou, ktorú nakoniec podľa tradície zapália a hodia z Kolonádového mosta do rieky Váh. Všetky podrobnosti nájdete aj na Facebooku.


Jarné trhy okrem iného aj pomáhajú, dobrovoľným príspevkom môžu návštevníci prispieť charitatívnej organizácií APPA a Maťkovi Praženkovi s týmto životným príbehom:

„Volám sa Maťko Praženka, mám 6 rokov, bývam v Piešťanoch spolu s mojimi rodičmi a babkou. Od malička som bol viac-menej v poriadku, ale keď som mal asi rok, prestal som sa správne vyvíjať. Začal som zaostávať v psychomotorickom vývoji, hlavička mi neslúžila ako má. Som hipotonický, ale telíčko a svaly mám v poriadku. Nemám však správnu rovnováhu, neviem štvornožkovať, sám ustojím len s pridržiavaním, hoci minimálnym, aspoň za jednu ruku. Asi od troch rokov mám aj epilepsiu, ktorá ma veľmi trápi, ale od piatich rokov sa mi konečne začala zlepšovať. V minulom roku som absolvoval prvú rehabilitačnú delfínoterapiu, ktorá sa mi veľmi páčila a môj zdravotný stav sa zlepšil. Rád by som si túto jedinečnú terapiu zopakoval a preto všetky peniažky, ktoré mi dobrí ľudia venujú by som rád použil na delfínoterapiu v Turecku.“


Zdroj: Tlačová správa – B&R Group