02.09.2019 # 10:41 # 10:41

Horolezca Vlada Plulíka si uctia behom na Chopok

Inzercia

Vrchol je nedohľadne. Približne tak sa cítia pretekári, ktorí stoja na štartovacej čiare na Srdiečku, na južnej strane Chopku. Majú pred sebou 6 km, čo na prvé počutie neznie tak zle.

Šesť kilometrov s prevýšením 800 m, to je Memoriál Vlada Plulíka. Čo ich čaká hore, nevedia. Slnko, dážď, hmla, dobrý pocit, či hrdosť. Každý beží svoj vlastný príbeh.

Niekto s motiváciou pokoriť seba samého, pre iných to je klasický sobotný výbeh, ďalší bežia pre Vlada. Všetky výkony sú obdivuhodné.

“Všetci sú pre nás hrdinovia,” hovorí Maroš Plulík, jeden z organizátorov a brat zosnulého Vlada Plulíka, popredného slovenského horolezca, ktorý v roku 2008 nezostúpil z himalájskej osemtisícovky.

Horská trať s finišom na Chopku (2024 m.n m.) a prevýšením viac ako 800 m robí z Memoriálu Vlada Plulíka jeden z unikátnych horských behov na Slovensku. Preteky organizované na Plulíkovu počesť a pamiatku sa konajú 21.9.2019. Štart je o 11:00 pri hoteli Srdiečko. Beh je zaradený do Slovenského pohára behu do vrchu.

Pre najmenších organizátori zaradili aj detské preteky (200 a 500 m) a mnohí sa určite potešia aj OPEN kategórii.

Elektronickú registráciu a viac informácii nájdete na tejto adrese.


Ľudia si Vlada Plulíka pamätajú ako bežca, bikera, freeride lyžiara, či horolezca. Je autorom mnohých prvovýstupov, hodnotných prelezov technických ciest a reťazoviek vo Vysokých Tatrách. Obdržal viacero ocenení za Výstupy roka Slovenského horolezeckého spolku JAMES.

V roku 1998 stál na vrchole Mount Everestu (8848 mnm), kam vyliezol cestou zo severu bez použitia umelého kyslíka a v roku 2008 vystúpil na vrchol Gašerbrumu alpským štýlom.

Zo svojich horolezeckých športových podujatí si však najviac cenil zimný a letný sólo nonstop prelez hlavného hrebeňa Vysokých Tatier.

Od 26. júna 2008, keď nezostúpil z Broad Peaku (8024 mnm), je nezvestný.


Text a foto: Tlačová správa OZ Vlada Plulíka

 

X