Grape zverejňuje prvé mená: The Kooks, CHVRCHES, Tom Grennan a Superorganism

Festival, ktorý sa koná na letisku, oznámil prvých účinkujúcich desiateho ročníka. Z Británie prídu do Piešťan The Kooks, CHVRCHES, Tom Grennan aSuperorganism.

„Tento rok zverejňujeme interpretov nezvykle skoro, ale takto to vyšlo a sme veľmi radi. O kapelu CHVRCHES sme sa snažili sedem rokov a nakoniec sa nám to podarili. Rovnako The Kooks sa nám motali v zoznamoch dokonca už od roku 2011. Túto silnú dvojku dopĺňame o talentovaného Toma Grennana a rovnako mladých Superorganism. Ktorí mali vystúpiť u nás už minulý rok,“ vysvetľuje jeden z organizátorov festivalu Ján Trstenský.

Britská indie-rocková kapela The Kooks vznikla vroku 2004 v meste Brighton, svoj názov si vybrali podľa piesne Davida Bowieho zroku 1971. Ich prvým hitom bola pieseň s názvom „Naïve“, ktorú napísal spevák a gitarista Luke Pritchard vo svojich pätnástich rokoch–táto pieseň bola súčasťou debutového albumu Inside In/ Inside Out, ktorý dosiahol až na druhú priečku UK charts.

Prvá priečka však neušla v roku 2006 jeho nasledovníkovi s názvom Konk. The Kooks sa stali hviezdami nielen na Britských ostrovoch, ale aj na celom svete. Dnes sa stáva táto kapela pomaličky živou legendou, ale pracuje a napreduje ďalej.

V roku 2018 vydávajú už svoj piaty štúdiový album Let’s Go To Sunshine plný jednoduchých a melodických piesní s nádychom 90’s rokov a získavajú si ďalších nových fanúšikov. The Kooks sú teda späť a v plnej sile.

Elektro-popová trojica CHVRCHES sa sformovala v roku 2011 v škótskom Glasgowe.  V roku 2013 v zozname nových talentov obsadili na BBC Sounds piate miesto a to bol dôvod na spozornenie všetkých agentov a promotérov festivalov. Hneď prvé EP Recover zaznamenalo obrovský úspech. Následný debutový album obsahoval aj ďalšie vydarené single ako Lies, The Mother We Share aGun.

Tento nástup katapultoval kapelu hneď medzi vyhľadávané koncertné a festivalové mená a sľubná kariéra sa mohla začať. Nasledovali albumy Every Open Aye (2015) a Love Is Dead (2018), s množstvami úspešných singlov a miliónovými pozretiami klipov na kanáli YouTube.

Tom Grennan je momentálne jeden z najväčších talentov na britskej scéne. V roku 2018 ho všetky britské hudobné médiá pasovali na objav roku. Jeho naliehavý a energický prejav s charakteristickým chrapľavým hlasom si získava čoraz viac fanúšikov. Jeho tohtoročné turné po Británii bolo vypredané a neišlo o žiadne maličké kluby, ale o rešpektované sály.

Jeho najväčšími hitmi sú skladby Found What Ive Been Loking for, Prayng a Royal Highness, svoj hlas zapožičal aj do skladby All Goes Wrong od Chase & Status. Veríme, že Tom bude čiernym koňom festivalu.

Trošku šialená skupina pozostávajúca z 8 členov pochádzajúcich z piatich krajín, žijúcich v jednom byte v Londýne, z ktorého si urobili vlastné štúdio. Názov Superorganism tak hneď dáva jasnejší zmysel. Ich jednoduchý a hravý indie-synth-pop je niečím úplne iným, ako sme zvyknutí. Kapela si zjavne z ničoho nerobí problém a baví sa na svojom hraní, čoho dôkazom je ich svetelná a živelná live show.

Prvé tri single už dosiahli skoro 10 miliónov videní na Youtube a takto vyzerá, že kapela naberá správny smer.

Grape festival sa uskutoční 9.-10. augusta na letisku v Piešťanoch.

Text: Tlačová správa – festival Grape