Futbal: Starší dorast sa doťahuje na prvé miesto – na jar zabojujú o postup

Už len tri body chýbajú mužom PFK Piešťany na prvý Šamorín, ktorý v poslednom jesennom kole iba remizoval. Na jar tak budú vážnym konkurentom spomínaného Šamorína na postup do druhej ligy. Vo svojom poslednom súťažnom zápase v roka 2017 porazili na ťažkom teréne v Partizánskom svojho súpera 2:1

15. kolo Partizánske – Piešťany 1:2 (0:1)

Góly: 82. Marek Košík – 37. Denis Paulovič, 48. Juraj Štefanka

Zostava 15. kola:   Gavač – Horil, Rusnák, Lenovský, Stanek – Krajčovič (Sedláček), J. Štefanka, Strelec, Unger (Benko), Korec (Ozimák) – Paulovič (Miškech)

Martin Javorka, tréner: Po sobotňajšom zaváhaní Šamorína v Novej Dubnici sme cestovali do Partizánskeho iba s jediným cieľom – získať 3 body, pretože po 8 zápasovej víťaznej šnúre strata každého bodu by mrzela dvojnásobne, nakoľko existovala reálna možnosť priblížiť sa doteraz suverénnemu Šamorínu na 3 body. Tomuto cieľu sme prispôsobili aj zloženie základnej zostavy s dôrazom na skutočnosť, že nás čakal húževnatý súper a ťažký rozmočený terén. Od začiatku zápasu bolo vidieť, že chlapci sú odhodlaní urobiť všetko pre víťazstvo, hrali zodpovedne, snažili sa pohybom dostať súpera pred vlastnú šestnástku, kde sme chceli ísť do rýchleho zakončenia. Treba povedať, že aj súper bol v prvom polčase pohyblivý a ťažil z našich nepresností, ktoré boli spôsobované terénom, pričom vyrážal do nebezpečných protiútokov. Všetky akcie domácich futbalistov však obrana PFK dokázala odvrátiť a to, čo prešlo za obranu zlikvidoval dobrými zákrokmi Samo Gavač. Väčšia časť hry sa však odohrávala pred šestnástkou Partizánskeho, s pribúdajúcimi minútami prichádzali aj naše gólové príležitosti, keď v 11. minúte ešte Filip Korec prestrelil z päťky bránu domácich, strela Denisa Pauloviča skončila na tyči domácej brány, „bombový projektil“ Jurka Štefanku spoza šestnástky len s námahou vyrazil domáci brankár a ďalšie dobré strelecké pokusy našich chlapcov zablokovala domáca obrana. Na chlapcoch sa mi od začiatku páčilo, že sa snažili pôsobiť na ihrisku dojmom mužstva z absolútneho čela tabuľky, hrali trpezlivo a preto som nemal obavu, že by sme nestrelili gól. Ten prišiel v 37. minúte po dobre zahratom rohovom kope, keď výborným výberom miesta Denis Paulovič predskočil domáceho brankára a hlavou upravil skóre na 0:1. Keďže do polčasu sa už nič podstatné neudialo, skóre zápasu sa nemenilo. V prestávke sme si povedali, že na ťažkom teréne bude dôležité streliť druhý gól, čím v podstate sťažíme Partizánskemu cestu za akýmkoľvek bodovým ziskom, lebo s pribúdajúcimi minútami sa na ihrisku už nedalo vôbec kombinovať. Vstup do druhého polčasu sme mali excelentný, keď sme domácich pritlačili pred ich bránu a po sérii rohových kopov sa Jurko Štefanka „zavesil do vzduchu“ a hlavou zvýšil naše vedenie na 0:2. V dominantnej hre sme pokračovali aj naďalej, len škoda, že mnohé pekné akcie sme nepretavili do strelenia ďalších gólov, pretože súperovi už dochádzali sily a zápas by bol definitívne rozhodnutý. A tak zostali nepremenené strelecké pokusy Ivana Krajčoviča, „Megyho“ Miškecha, Seba Ozimáka, Denisa Horila, „Chyra“ Rusnáka, na brvne skončila krásna strela Martina Ungera. Nepremenenie týchto gólových príležitostí sa nám mohlo vypomstiť, keď od 75. minúty sme sa prestali aktívne pohybovať, strácali sme lopty na vlastnej polovici ihriska, čím sme súperovi umožnili vrátiť sa do zápasu. Treba povedať, že našťastie sme domácich do nejakých „tutoviek“ nepustili, ale umožnili sme hráčom Partizánskeho vytvoriť si optický tlak, najmä nakopávanými loptami do našej šestnástky. Keď bolo zjavné, že domáci zo svojho tlaku nemôžu streliť gól, zaúradoval inak dobre „pískajúci“ rozhodca na prekvapenie všetkých, aj domácich, keď po údajnej ruke Jakuba Lenovského umožnil domácim v 82. minúte kopať penaltu, ktorú hráč Partizánskeho premenil. Do konca zápasu domáci síce nakopávali lopty pred našu bránu, ale vytvorili si už iba jednu šancu, keď v poslednej minúte domáci hráč zboku netrafil našu bránu. A tak sme náš cieľ splnili, prišli sme zvíťaziť – zvíťazili sme, chceli sme v zápase dominovať – dominovali sme, mali sme snahu natiahnúť 8 zápasovú víťaznú sériu – máme 9 víťazných zápasov za sebou, chceli sme znepríjemniť Šamorínu zimnú prestávku a približiť sa k nim – sme tam, a to len na 3 body. Zhodnotenie celej jesennej časti bude komentované osobitným príspevkom, treba však povedať, že ja osobne som na chlapcov hrdý a pyšný za to, čo po jesennej časti dosiahli. S výnimkou 2 zápasov /doma Hlohovec a Galanta/, kde naša hra nesplnila moje očakávania, ale aj tak sme získali v nich 3 body, vo všetkých zvyšných zápasoch sme boli lepším mužstvom /v zápase v Šamoríne minimálne vyrovnaným, napriek debaklu, ktorý sme utŕžili/. To, že sme na druhom mieste, teší nielen mňa, ale určite aj chlapcov, ich rodičov, celé vedenie futbalového klubu PFK Piešťany, a nepochybne aj ďalších fanúšikov, ktorí s nami prežívali hektický záver jesennej časti, nakoľko čo je potešiteľné, že aj včera po zápase v Partizánskom som mal množstvo telefonátov, kde sa ľudia zaujímajú nielen o konkrétny výsledok, ale aj o našu hru a všetci poctivo sledujú ako pomaly, ale isto, bodovo doťahujeme vedúci Šamorín. Po 6. kole, keď sme boli na 9. mieste v tabuľke s 3 výhrami a 3 prehrami, sme asi až takýto brilantný záver neočakávali, ale chlapci to dokázali, dokázali, že vedia hrať futbal, že sa futbalom bavia a že vo futbale ešte nepovedali posledné slovo. Ja osobne ďakujem funkcionárom, že nás v ťažkých časoch podporovali, starali sa o nás, keď nám unikali body, napriek výbornej hre /pre mňa stále nezabudnuteľné zápasy s Levicami a Novou Dubnicou/, len málokto vie, že pozitívnymi myšlienkami a aj návštevou kabíny /a nie jedenkrát/ hráčov povzbudzovali prezident klubu Erik Hlavatý, športový riaditeľ Cyril Stachura, na každý domáci zápas prítomný Michal Krajčovič, ale aj Jožo Glos, Janko Stachura, vedúci mužstva Lacko Jakubek a tréningovou výpomocou aj Martin Javorka ml. a Paťo Sabo. Títo všetci prispeli rovnako k tomu, že chlapci po jesennej časti urobili dobré meno značke PFK Piešťany. Ale samozrejme najdôležitejší boli samotní chlapci, ktorí pochopili moju filozofiu /byť prísny s cieľom, aby sa zdokonaľovali/ a dokázali naplniť myšlienky smerujúce k tomu, prečo spoločne robíme futbal. Taktiež osobitné poďakovanie v mojom mene za celé vedenie PFK Piešťany patrí tým, ktorí sa postarali o to, že títo obdivuhodní chlapci dokázali pochopiť športovú disciplínu nazývanú futbal – a to rodičom, ktorí doprevádzali chlapcov takmer na všetky zápasy, prepáčte ak niekoho zabudnem, takže zo srdca a úprimne ďakujem rodičom Rusnákovým, Stanekovým, Lenovským, Strelcovým, Štefankovým, otcovi Ungerovi a Červenkovi /ktorí celú jeseň poctivo vozili chlapcov zo Zelenča, resp. Hrnčiaroviec/, Benkovi a Ozimákovi, pani Miškechovej, pani Korecovej, pani Sedláčkovej, dedkovi Filipa Koreca a Adriána Valoviča, tete Adriána Valoviča, starým rodičom Lukáša Staneka a mojmu „večnému kritikovi“ – otcovi Sama Gavača. Taktiež nemôžem zabudnúť a chcem poďakovať Tomášovi Blahutovi, „Jojcovi“ Janotíkovi a Robovi Štefancovi, ktorí sa taktiež pdieľali na úspechu celej kabíny. Chlapci budú trénovať až do 15.decembra, kedy si na chviľku odpočinieme pred ťažkou zimnou prípravou a odkaz pre Denisa Pauloviča a Ivana Krajčoviča – tréningy budú v pondelok, stredu a v piatok, aby ste nezabudli, kde sa nachádza štadión PFK Piešťany.

Mladší dorast 15. kolo Partizánske – Piešťany 6:3 (4:2)

Góly: 14. Dávid Petrík, 18. Dušan Kvasňa, 23., 59. Peter Košík, 37. Patrik Bottka, 63. Jakub Repa – 8., 51. Denis Minárik, 25. Jakub Halanda

Zostava 15. kola:  Freivald, Valo, Herman, Ondrejka, Hlbocký (Valko), Glos, Halanda, ( Sloboda ), Minárik (Bušik), Koška (Kováčik) ,Štetka ( Miklovič), Ondris

Peter Vrábel, tréner:  Zápas sa odohral na neregulárnom teréne, nedalo sa kombinovať a dianie na ihrisku malo s futbalom len málo spoločného. Aj napriek tomu to bol pre divákov zaujímavý zápas s množstvom šancí, gólov a zvratov. Obidve mužstvá hrali maximálne jednoducho. O víťazstve domácich rozhodla ich lepšia efektivita v koncovke.

Starší žiaci 15. kolo Piešťany – Dubnica 1:1 (0:0)

Góly: 67. Samuel Daňhel – 63. Adam Kukučka

Zostava 15. kola:  Maliga, Modrovič, Holec, Rusnák, Hlavatý, Daňhel, Šimek, Kluka, Grešák, Siget (Maco), Vyhlídal

Szilárd Petényi, tréner: V poslednom jesennom meraní síl s favorizovanou Dubnicou sme nadviazali na dobré výkony z posledných predchádzajúcich zápasov s kvalitnými súpermi aj so ziskom bodu, pričom v závere sme siahali na tri body. Väčšinu zápasu sme veľmi pozorne a takmer bezchybne dokázali odvracať útočné aktivity hostí kvalitným obranným blokom. V útočnej fáze sme ojedinele podnikli niekoľko rýchlych protiútokov, avšak vážnejšie sme bránu hostí neohrozili. Zdalo sa, že remíza je neodvratná, no v  samotnom závere prišiel ,,šok,, v podobe št. situácie hostí z veľkej vzdialenosti, kde nevydarený center uletel až do brány a celé defenzívne úsilie bolo zmarené veľkou chybou brankára. Na obrat nám zostávalo len niekoľko minút a len málokto veril, že je to možné. Napokon Samo Daňhel odvrátil prehru, keď sa individuálne presadil po prihrávke Grešáka krížnou strelou a dorovnal stav.  Nakoniec celý obrat s možnosťou strhnúť víťazstvo v úplnom závere na našu stranu mal  Tomáš Šimek v samostatnom nájazde na bránu, kde  unáhlene a  nepresne  zakončil. Na základe posledných výkonov s kvalitnými celkami môžem konštatovať, že výkonnosť nevykazuje nejaké priepastné rozdiely najmä v defenzívnej fáze, kde dokážeme dostatočne spomaľovať a odvracať prechodové a útočné aktivity súpera a zlyhania majú skôr individuálny charakter.

Mladší žiaci

Zostava 15. kola:   Gulán, Sándor – Jánoš, Vatrt, Urban, Pomajbová, Pánsky, Gregorovič, Hesko, Rolinec, Labat, Fodrán, Šesták, Muller, Seidl, Košinár, Ranostaj

Cyril Stachura, tréner: V poslednom jesennom kole sme chceli nadviazať na dobrý výkon z Topoľčian. Od začiatku zápasu sa nám to predsavzatie darilo plniť a prakticky sa celý prvý polčas odohrával na polovici súpera. Po pekných akciách sme si vypracovali viacero gólových príležitosti, s ktorých sme dokázali premeniť iba dve. Najväčšie nebezpečenstvo pre súpera znamenal hlavne Filip Gregorovič, ktorý ťahal väčšinu našich útokov. Ak by sme mali väčší pokoj v koncovke a presnejšiu mušku, do kabín sme mohli ísť s vyšším vedením. Druhý polčas už bol vyrovnanejší, ale aj tak sme si vypracovali gólové príležitosti, ktoré ostali z našej strany nevyužité. Naopak hostia dokázali pred koncom zápasu znížiť, ale zaslúžené víťazstvo ostalo doma. To by malo byť povzbudením do jarnej časti a motivovať našich hráčov k zvýšenému úsiliu na tréningoch.

Text: MB/TK PFK