Festival Paráda búra bariéry

V sobotu 20. augusta sa v priestoroch HS Centra na Hlbokej ulici v Piešťanoch uskutoční ďalší ročník bezbariérového festivalu Paráda. Tešiť sa môžete na para-športy, tvorivé, zábavné a inkluzívne aktivity či hudobný program. Začína sa o desiatej hodine. Prvých päťdesiat detí v zóne Ruka v ruke čaká prekvapenie. Vstup je bezplatný.

„Pozývame všetkých bez rozdielu, mladých i seniorov, program je otvorený pre všetkých. V našej zóne Ruka v ruke budú pripravené viaceré zábavné, športové i vzdelávacie aktivity,“ povedal spoluorganizátor podujatia Miro Béreš z občianskeho združenia Úsmev pre druhých. Vyskúšať si tam budete môcť 3D simulátor, v ktorom zažijete život človeka s poruchou autistického spektra, vyšantíte sa v nafukovacích atrakciách a zasúťažíte si v kreatívnych aktivitách s inkluzívnym nádychom. „Naši partneri si pripravili ďalšie aktivity v stánkoch Adeli, Axis a Hendi centra. Treba prísť čo najskôr, pre prvých 50 návštevníkov sme pripravili malý darček,“ dodal M. Béreš.

V hlavnom programe si účastníci môžu vyskúšať stanovištia rôznych športov vrátane lukostreľby, curlingu, volejbalu a podobne. K dispozícii bude lezecká stena či handbike (ručne poháńaný bicykel). Vítaní sú všetci bez rozdielu a organizátori špeciálne pozývajú ľudí so zdravotným znevýhodnením. „Verím, že spoločnými silami a dobrou náladou kontinuálne nadviažeme na predošlé ročníky, ktoré sa stretli s pozitívnym ohlasom a strávite opäť pekné chvíle v kruhu paralympijskej rodiny,“ pozýva predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš.

Počas dňa je pripravený bohatý kultúrny program. Vystúpi Peter Cmorík a jeho band, Majself, Fejbsa a doobeda sú pripravené detské vystúpenia. Chýbať nebude ani výstava fotografií z posledných dvoch paralympiád, na ktorých Slováci získali v súčte 17 medailí – 11 vlani na PH v Tokiu a 6 na marcových zimných hrách v Pekingu.

Tohtoročná Paráda je navyše prepojená aj s celoštátnym projektom „SME SI ROVNÍ“, ktorý ponúkne v edukačnej zóne workshopy a prednášky. V nej si spoločnosť Kompava pripraví bloky o športe i stravovaní, Anton Lauček predstaví čítačky zbeletrizovaných príbehov rodín so zdravotným znevýhodnením a pre starších návštevníkov bude pripravená diskusia s názvom Spoznajme cievnu príhodu. V nej budú diskutovať logopedička Adelaida Fabiánová, neurologička Kristína Saienko Šugarová a ďalší špecialisti.

Prítomní budú aj vystavovatelia zdravotníckych pomôcok. V SPP zóne zábavy sa môžeme tešiť na ukážky fyzikálnych a chemických pokusov, detský kútik, tvorivé dielne, prekážkovú dráhu, skákací dom a maškrtníci sa môžu tešiť aj na popcorn a zmrzlinu.

Piešťanský „prvý bezbariérový festival“ sa premiérovo konal v roku 2018 na Kúpeľnom ostrove a privítali sme počas neho medailistov zo ZPH v Pjongčangu. Ďalší „live“ ročník nasledoval na rovnakom mieste v roku 2019. O rok neskôr sa v dôsledku pandemickej situácie musel obmedziť iba na prezentáciu v online priestore. Vlani sa vrátil naživo už do HS Centra a na tomto mieste pokračuje aj v roku 2022 s rovnako bohatým programom.

„Tak, ako nás každý rok príjemne prekvapujete veľkým záujmom, ktorý určite podporilo aj výnimočné prostredie piešťanského Kúpeľného ostrova, túto atmosféru sa vynasnažíme preniesť tohto roku aj do priestorov HS Centra, miesta paralympijskej tréningovej prípravy, kde sa vlani predstavila Paráda po prvýkrát,“  hovorí o dôvodoch zmeny termínu i miesta Ján Riapoš.

Deň pred festivalom Paráda 19. augusta sa o 15.00 h uskutoční pri Chodníku slávy SPV na Kúpeľnom ostrove v Piešťanoch slávnostné ukončenie projektu ZPH PEKING 2022, ktoré bude spojené s odhalením tabule medailistov v chodníku, odovzdaním pamätných poďakovaní členom výpravy a uvedením knižných publikácií PH Tokio 2020 a ZPH Peking 2022.

Účastníkmi Parády budú aj mladí nádejní športovci z projektu „Hľadáme talenty 2022“, ktorým práve v deň jej konania vyvrcholí multišportový kemp (15. – 20. augusta), v ktorom dostanú možnosť vyskúšať si viacero paralympijských športov ako napríklad paraveslovanie, paraplávanie, parakarate, bocciu, parastolný tenis, tenis na vozíku či parabedminton a budú sa tiež môcť stretnúť so svojimi vzormi – paralympijskými medailistami. Počas Parády si na hlavnom pódiu prevezmú najúspešnejší účastníci kempu medailové ocenenia.

Podrobný program festivalu Paráda nájdete čoskoro na web stránke usmevpredruhych.sk

Zdroj: Tlačová správa – Úsmev pre druhých